Історичний візит з нотками скандалу. Про що домовилися президент України Зеленський і прем'єр Ізраїлю Нетаньягу

Історичний візит з нотками скандалу. Про що домовилися президент України Зеленський і прем'єр Ізраїлю Нетаньягу

© Facebook/Володимир Зеленський

Найближчим часом Ізраїль має ратифікувати угоду про зону вільної торгівлі з Україною.

Вирішити питання масових відмов українцям у в’їзді в Ізраїль пообіцяв у Києві ізраїльський прем’єр Біньямін Нетаньягу. Щороку до країни з релігійними святинями не пускають до п’яти тисяч наших громадян, дві з половиною — не змогли потрапити лише цьогоріч.

Про що ще домовився президент Володимир Зеленький з ізраїльським гостем і як себе проявила на українській землі його дружина Сара, ідеться в сюжеті Олександра Романюка в програмі ТСН.19:30.

Перший за 20 років візит. І одразу — казус. Ізраїльського прем’єра Біньяміна Нетаньягу в Борисполі зустрічають традиційним хлібом-сіллю. Політик — його смакує, дає шматок дружині Сарі і та просто розкришує коровай на землю.

Що то було — незнання традицій, випадковість чи навмисний учинок — невідомо. Після прильоту низка ЗМІ повідомила: жінка нібито була в поганому настрої. Іще до приземлення. На борту літака Сара Нетаньягу зчинила скандал через те, що начебто її не привітали пілоти рейсу. Журналісти твердять, вона намагалася потрапити до них у кабіну, але туди її не пустили. Інцидент уладнали, а з родиною прем’єра пілоти привіталися ще раз. Згодом цей епізод журналіст Юрій Бутусов назве фейком. Нібито це злив із Росії, яка намагається дискредитувати візит. Утім хай там як — на перебіг зустрічі ні оказія з хлібом, ані ситуація в літаку не вплинули.

Український президент та ізраїльський прем’єр зустрічаються біля Маріїнського палацу й одразу вирушають на переговори.

Говорять про розширення зони вільної торгівлі, згодом розкаже журналістам Володимир Зеленський. Україна, каже, угоду вже ратифікувала. Ізраїль, обіцяє Нетаньягу, зробить це після виборів. Вирішать і інше принципове питання — відмови для українців та ізраїльтян під час перетину кордонів.

«Ми домовилися остаточно вирішити цю проблему. Громадяни обох держав мають максимально користуватися перевагами безвізового режиму. А українські громадяни — не повинні тисячами бути затримані на кордонах Ізраїлю», — сказав Зеленський.

ВідеоЗеленський зустрівся з Нетаньягу: що обговорювали та про що домовилися

Вирішити питання масових відмов українцям у в'їзді в Ізраїль — пообіцяв у Києві ізраїльський прем'єр Беньямін Нетаньягу. Щороку у країну з релігійними святинями не пускають до п'яти тисяч наших громадян, дві з половиною не змогли потрапити лише цьогоріч. Про що ще домовився президент Володимир Зеленський з Нетаньягу і як себе проявила на українській землі його дружина Сара – у сюжеті.  

Історичний візит з нотками скандалу. Про що домовилися президент України Зеленський і прем'єр Ізраїлю Нетаньягу

Окрім того, Україна, каже Зеленський, зацікавлена і в співпраці в оборонній та безпековій галузях. Адже Ізраїль так само має збройні конфлікти із сусідами. Ізраїльський прем’єр обіцяє — посилюватимуть співпрацю ще й у IT та інноваційній царині. І хвалить Україну.

«Я побачив, що з часу, коли вас обрали, практично вдвічі країна почала розвиватися швидше. Я не думаю, що це просто збіг, я думаю, що це відображає те, яким чином були натхненні люди до цього візиту і до вашого бачення щодо мирної і квітучої України. Я тут був 20 років тому і бачу зміни, які відбулися, і бачу ваші бажання прискорити ці зміни», — сказав Нетаньягу.

Далі високопосадовці вирушають до Бабиного Яру. Кажуть, це місце є трагічним для обох країн.

«Україна й Ізраїль крокують разом нога в ногу. Разом ми пам’ятаємо ті трагедії, що були. І разом ми пророкуємо гарне майбутнє. Але ми дуже просимо вшановувати трагедію в Бабиному Яру, аби ніколи це не повторилося знову», — зазначив Нетаньягу.

Володимир Зеленський закликає Ізраїль визнати голодомор 1932-33 років Геноцидом Українського народу. І закликав разом боротися за права людей.

«Сьогодні тут, у Бабиному Яру, ми закликаємо об’єднати зусилля, щоб не допустити будь-яких проявів антисемітизму та нетерпимості на расовому чи національному ґрунті. Україна разом із усім цивілізованим світом демонструє єдність. І стоїть на сторожі толерантності, гуманізму і демократії», — наголосив Зеленський.

Поговорити про це та інші принципові питання сторони, не виняток, іще зможуть — від Біньяміна Нетаньягу український президент отримав запрошення відвідати Єрусалим уже наступного тижня.

Пізно ввечері Зеленський написав у Facebook, що «це була історична зустріч. Перший за довгі роки візит ізраїльського лідера на українську землю. Дуже радий знайомству з Біньяміном Нетаньягу, у якому я відчув надійного партнера та друга України. Нам є чого вчитися один в одного. Ізраїль для нас завжди буде прикладом того, як треба захищати свою землю та берегти життя своїх бійців, своїх громадян. Але справа не лише у прикладі. Співпраця України та Ізраїлю виходить на новий рівень».

Президент України окреслив три напрямки співпраці з Ізраїлем.

«По-перше, ми очікуємо ратифікації Угоди про вільну торгівлю новим складом Кнесету після виборів 17 вересня. Це збільшить обсяги торгівлі між нашими країнами. По-друге, підписано чотири важливі документи, які розширять контакти між Україною та Ізраїлем в освіті, культурі і спорті. Крім того, чекаємо на тісну співпрацю в агросекторі. По-третє, я запросив ізраїльські компанії приходити працювати в Україну: будувати дороги та інфраструктуру, вкладати в медицину, освіту, енергозбереження та, звісно, в ІТ. У наступні п’ять років ми будемо стрімко зростати, тож Україна сьогодні – найпривабливіше місце для стратегічних інвесторів», — зазначив Зеленський.

Це була історична зустріч. Перший за довгі роки візит ізраїльського лідера на українську землю. Дуже радий знайомству з…

Опубліковано Володимиром Зеленським Понеділок, 19 серпня 2019 р.