Українцям спрогнозували зростання цін на оренду житла - вона може зрости на 10%.

Про це пише «Хвиля».

На даний момент карантин і подорожчання комуналки стримують ціни на оренду квартир, проте експерти все ж впевнені, що вартість житла підніметься як мінімум на 10%.

Станом на грудень 2020 року середня ціна однокімнатної квартири по Україні становила 3903 грн. Якщо порівнювати з груднем 2019 року, то тоді вартість становила 3701 грн.

Перший локдаун суттєво вплинув на оренду квартир, адже тоді тисячі українців залишилися без роботи і у зв'язку з цим їм довелося виїхати з великих міст. До того ж попитом перестала користуватися Подобова оренда.

Квартплата/субсидія
Квартплата/субсидія

За словами Голови Правління Союзу консультантів з нерухомості Івана Кудояр, під час локдауну був великий виплеск квартир, а орендарів не було. У зв'язку з цим вони демпінгували. Таким чином, квартиру певного класу, яку можна було зняти раніше за 20 тис., пропонували за 15 і навіть 13 тис. «Але це точкові угоди. Їх по всьому Києву було оформлено, може, близько 200. А потім все вирівнялося".

Крім того, ціна оренди квартир тісно пов'язана з вартістю продажу, адже коли підвищуються ціни на квартири на первинному і вторинному ринку, то аналогічне зростання спостерігається і в сфері оренди житла. Однак в 2020 році оренда так і не «наздогнала» продаж.

Кудояр зазначив, що стара «вторинка» за рік піднялася приблизно на 5%, нові квартири в більш менш «свіжих» будинках – на 10-15%. Тим часом, зростання цін на оренду, виходячи з даних Держстату, був набагато скромніше – 5,5% в цілому.

При цьому експерти стверджують, що Новорічний локдаун вплинув на ринок оренди несуттєво. Це пов'язано з тим, що він був досить короткий і спланований заздалегідь.

Відносно цін на житло, президент Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України Юрій Піт заявив, що вони найближчим часом збільшуватися не будуть. Причиною цього є зростання комунальних платежів, які переважно не входять у вартість проживання, а оплачуються додатково.

"Орендарі не зможуть платити настільки більше грошей за житло. Тому оренда залишатиметься на тому ж ціновому рівні до кінця опалювального сезону", - пояснив він.

При цьому Піта розглядає два можливі сценарії на 2021 рік.

Згідно з першим оренда залишиться на тому ж рівні, що і зараз, до того ж ціна може ще й знижуватися. Це відбудеться в тому випадку, якщо пандемія продовжиться, вакцинація не буде допомагати, а економіка нормально працювати.

Другий сценарій: карантин послаблюють, бізнеси розвиваються, люди їдуть працювати. Тоді попит на оренду збільшується і вартість зростає.

«Ми зараз залежимо від тих об'єктивних обставин, які склалися не тільки на ринку нерухомості, а й в цілому. Тому поки чекаємо. Весна дасть відповіді на багато питань: чи залишаться обмеження, їх будуть спрощувати або навіть посилювати? Це складно прогнозувати", - додав Піта.

Найбільш активний попит на оренду житла очікується в серпні-вересні, коли до найманих співробітників масово примикають і студенти, які приїжджають на навчання в міста. Однак Піта висловив думку, що ціни будуть залишатися стабільними, навіть збільшення попиту, ймовірно, не призведе до різких стрибків:

"Ціна на житло у нас стабілізувалася, і найближчі півроку залишиться на рівні. Далі будемо спостерігати, якою буде ситуація в державі", - сказав він.

Тим часом, Іван Кудояр впевнений, що за підсумками 2021 року ціни точно зростуть. За його словами, якщо будуть підвищуватися ціни на нерухомість, то вони зобов'язані тягнути за собою і оренду. "На 10% за рік вона точно виросте, незважаючи на локдауни і якісь катаклізми».