Українцям пояснили, як зміняться виплати для працюючих пенсіонерів у січні.

Про це повідомляє "Хвиля" з посиланням на публікацію "Пенсійного кур'єра" у Фейсбуці.

Працюючий пенсіонер попросив консультантів Пенсійного фонду пояснити, чи підвищиться його розмір пенсії з 1 січня 2021 року у зв'язку зі зміною мінімальної заробітної плати в Україні.

пенсія, старенька, виплати, старість
пенсія, старенька, виплати, старість

Фахівці заявили, що:

"У статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021» визначено, що у 2021 році розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня становить 6000 гривень.

Водночас стаття 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058) визначає, що для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється у розмірі 40 відсотків мінімальної зарплати, закріпленої в законі Про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

пост Пенсійного кур'єра в Фейсбук
пост Пенсійного кур'єра в Фейсбук

Водночас частиною третьою статті 42 Закону 1058 визначено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також у разі зростання розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом Про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується і розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону.

пенсія, старенька, виплати, старість
пенсія, старенька, виплати, старість

Тому з січня 2021 проведено перерахунок пенсій непрацюючим особам, які отримують пенсію за Законом 1058 і відповідають наступним критеріям:

  • досягли віку 65 років;
  • мають страховий стаж: чоловіки 35 років, а жінки 30 років.

Мінімальний розмір пенсій таких осіб з січня 2021 року не може бути нижчим за 2400 грн (6000 грн х 40%). Перерахунок пенсійної виплати здійснюють з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати.

Однак ця норма не стосується працюючих пенсіонерів (які здійснюють діяльність, пов'язану з отриманням доходу, який є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Працюючим пенсіонерам пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, або мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення або припинення такої діяльності.

пенсія, старенька, виплати, старість
пенсія, старенька, виплати, старість

Варто відзначити, що 1 травня 2020 року, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремих категорій населення в 2020 році», до пенсії особам, які отримують пенсію (незалежно від факту роботи), призначену відповідно до Закону 1058, та мають страховий стаж жінки 30 років, а чоловіки-35 років, і розмір їх пенсій на 30 квітня 2020 року з урахуванням передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) був менше 2100 грн, була встановлена доплата до 2100 грн, яку враховано під час січневого перерахунку пенсій».