Експерт назвав ризики передачі повноважень НКРЕКП "на місця", серед яких – проблеми з опаленням.

Рішення Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, (НКРЕКП) про передачу своїх повноважень щодо формування цін на тепло і гарячу воду "на місця" може спровокувати "глибокий комунальний колапс" в Україні. Адже більшість чиновників в органах місцевого самоврядування (ОМС) не розуміють усіх нюансів тарифної політики. При цьому штучно завищувати ціни для свого населення їм невигідно. А ось враховувати можливе подвійне зростання цін на газ - доведеться.

тарифи, комуналка, абонплата
тарифи, комуналка, абонплата

Містам і селам додали проблем

В умовах, коли центральна влада перекладає основні проблеми на місцеву, у міст можуть виникнути серйозні проблеми під час опалювального сезону. Так вважає голова Комітету з питань ЖКГ Громадської ради при КМДА Олег Попенко.

"Це не просто проблема, це абсолютне нерозуміння членів НКРЕКП того, що вони зробили, і до яких сумних результатів це може привести", – написав Попенко в Telegram.

У коментарі UBR.ua він уточнив, що реформа децентралізації призводить до збільшення видатків з місцевих бюджетів. Багато хто просто не зможуть, наприклад, ремонтувати тепломережі та обладнання. Однак взяти кредит для них - табу, оскільки половина місцевих бюджетів - дефіцитні. Тому під час опалювального сезону будуть виникати проблеми.

"Буде ситуація, як у Світловодську, коли 7 років у них немає тепла, їм опалення десь у грудні включають. У них зруйновані мережі, грошей немає", - говорить Попенко.

Тарифи зростуть

Тарифи за опалення і гарячу воду для населення збільшаться мінімум на 30-50%, незалежно від рішення регулятора передати повноваження "на місця". Головна причина-зростання цін на газ.

"Я прогнозую зростання тарифів, пов'язане зі зростанням вартості газу. У собівартості опалення 80% - ціна газу. Органи місцевого самоврядування та ОТГ (об'єднані територіальні громади, – ред.) ніяк не впливають на вартість газу", – сказав Олег Попенко.

При цьому необхідність ремонтів аварійних ТКЕ і мереж також можуть закласти в платіжки в разі, якщо у міста немає грошей на ці витрати. У той же час ОМС "теж готові пограти в популізм" перед виборами.

Тобто штучно завищувати ціни для населення вони не будуть. Однак знизити їх теж не зможуть через подорожчання блакитного палива.

Попенко також прогнозує подальше збільшення боргів українців за послуги ЖКГ.

Нагадаємо, що рішення про передачу своїх повноважень у сфері теплопостачання було прийнято на засіданні регулятора 9 червня. Проект постанови буде обговорюватися до 22 червня.