Це настільки жахлива ідея, що здається вигаданою: паразит, який відкушує язик свого господаря, а потім замінює його, живучи в роті до кінця свого життя.

Джерело: британський таблоїд Daily Mail.

Але насправді воша, що поїдає язик, реальна і живе в роті риб, одну з яких недавно виявив вражений студент в Південній Африці.

паразит відгризає язик жертви і стає ним
паразит відгризає язик жертви і стає ним

Дон Маркс, 27 років, з Кейптауна, ловив рибу біля мису Агульяс, коли зловив шестифунтову рибу-плотву і виявив безквиткового пасажира всередині її пащі.

Маркс, який займається вивченням морської біології, чув про воші, але ніколи не бачив їх у дикій природі – тому зробив знімок, щоб відобразити цей момент.

Але після того, як він надіслав фотографію професору Ніко Сміту, зоологу з північно-західного університету, він був радий виявити, що цей конкретний вид вошей ніколи раніше не фотографувався.

паразит відгризає язик жертви і стає ним
паразит відгризає язик жертви і стає ним

"Будучи морським вченим і займаючись риболовлею з юних років, я бачив на своєму віку паразитів, що мешкають на рибі і акулах. Але ніщо не могло мене підготувати до того моменту, коли я відкрив пащу рибини і побачив цього блакитноокого інопланетянина з вусами, що дивиться на мене. Цей особливий вид вошей, що харчуються язиком, а потім використовує в якості господарів тільки цей вид риби і багато років вислизає від вчених. Коли ми дозволяємо собі сповільнитися і озирнутися навколо, природа відкриває нам всю свою магію", - сказав він.

Про вошей, що поїдають язика, відомо вже кілька десятиліть, але тільки в останні роки почалися великі дослідження їх життєвого циклу і поведінки.

Вважається, що всі види вошей, що поїдають язика, починають своє життя самцями, дрейфуючи в океані в пошуках риби, на яку можна зачепитися.

Здається, що кожен вид вошей - а їх на даний момент ідентифіковано більше 280-націлений тільки на один вид риб.

Як тільки воша знаходить рибу-господаря відповідного виду, вона пропливає через зябра риби і знаходить собі новий будинок.

Якщо у риби-господаря ще немає інших вошей, Нова воша пробирається в рот, де прикріплюється до язика. Використовуючи свої передні кігті, воша перерізає кровоносні судини на язику, а потім харчується кров'ю.

місце, де зловили моторошного паразита
місце, де зловили моторошного паразита

За цей час самець перетвориться в самку – його тіло збільшиться в кілька разів разом з ногами, які він використовує, щоб чіплятися за рибу.

Тим часом його очі звужуються, оскільки йому більше не потрібно переміщатися.

Коли язик риби зрештою вмирає і випадає через нестачу крові, воша чіпляється за куксу язика і ефективно замінює його.

Згідно з дослідженням 1983 року, воша "замінює механічну функцію язика", допомагаючи рибі утримувати здобич біля неба під час їжі. Це єдиний відомий вид паразита, який повністю замінює функцію органу свого господаря.

Потім паразит буде жити в роті риби до кінця свого життя, харчуючись кров'ю і слизом риби, але в іншому не завдаючи ніякої іншої шкоди.

Якщо воша, що потрапила в рибу-господаря, виявить, що самка вже на місці, вона залишиться самцем меншого розміру і замість цього прикріпиться до зябер риби.

паразит відгризає язик жертви і стає ним
паразит відгризає язик жертви і стає ним

Самці все своє життя живуть в зябрах, іноді розмножуючись з самками всередині риби, виробляючи живих дитинчат, які після народження викидаються через зябра, щоб знайти собі господаря.

У риб може бути кілька самців, а також самка, і у цих риб зазвичай спостерігається недостатня вага – ймовірно, через те, що кілька паразитів харчуються їх кров'ю.

Під час лабораторних досліджень було помічено, що воші залишають рот риби тільки після того, як вона вмирає, часто чіпляючись за її голову або тіло зовні.

Однак мало що відомо про те, що відбувається з вошами, господарі яких вмирають в дикій природі.

Ймовірно, що, як і у випадку з більшістю видів паразитів, смерть господаря означає смерть паразита.