У жовтні цього року відбудуться перші місцеві вибори за новим виборчим законодавством. Обирати нову владу будуть не лише міста, але й сільські ради та обласні центри.

Виборчий процес офіційно стартує вже з 5 вересня, але Центральна виборча комісія почала підготовку та створення умов для голосування. Орієнтовна кількість виборців оцінюється у 27 мільйонів. Формування виборчих комісій стало першим кроком в підготовці до майбутніх виборів.

Перше і найголовніше нововведення полягає в зменшенні кількості районів (за новим адміністративно-територіальним поділом), а отже зменшенні кількості районних рад. Наразі кількість районних рад складає 119, відповідно до цього скоротиться також кількість місцевих депутатів. Слід очікувати більш запеклої передвиборчої боротьби між кандидатами у депутати.

За новим виборчим кодексом депутати можуть балотуватися одразу у 2 рівні адміністрацій – районну та обласну. Майбутні голови громад також можуть балотуватися у депутати, проте лише за умови що громада налічує до 75 тисяч виборців.

Замість звичних чотирьох бюлетенів, жителі Дніпра, Житомира, Кривого Рогу, Кропивницького, Полтави, Херсона отримають для голосування 5 бюлетенів, адже їм необхідно вибирати ще депутатів районних рад у своєму місті. Тоді як виборці Києва отримають лише два бюлетені для обрання Київського голови та депутатів в міську раду. Виборці що мають прописку на не підконтрольних Україні територіях будуть обирати лише очільника населеного пункту та депутатів місцевої та районної ради.

Правильне заповнення нових бюлетенів

Новий виборчий кодекс передбачає також нові бюлетені для обрання депутатів міських та селищних рад, якщо в їхній громаді понад 10 тисяч виборців.

Ліворуч на бюлетені буде перераховано список партій що обираються, а праворуч список кандидатів цієї партії. Посередині бюлетеню розміщено поле з двома квадратами – перший для «+» або іншого знаку волевиявлення за цю партію, а другий для вказання номеру кандидату для просування його у відповідальному територіальному списку своєї партії

Мажоритарна чи партійна система

В населених районах де зареєстровано понад 10 тисяч виборців більше не буде кандидатів-самовисуванців, лише партії та, відповідно, їх кандидати. Тоді як в населених пунктах з меншим числом виборців кандидати мають право на самовисування.

Основна відмінність у тому, що раніше поріг для пропорційних партійних виборів починався від 90 тисяч виборців.

Гендерна квота на виборах

У громадах, де йтиме боротьба між партійними списками, поряд з назвою партії у бюлетені стоятимуть прізвища щонайменше п'яти кандидатів. Запроваджена гендерна квота передбачає, що два з кандидатів у списку повинні бути іншої статі. Отож, місцевим лідерам доведеться шукати політично активних жінок для «покращення» списку.

Імперативний мандат

Якщо кандидат, який висувається на виборах від певної партії, йде проти партійної лінії, його можуть відкликати.