Добре відомий приклад ентомопатогенних кордицепсів, які стимулюють жертву підніматися вище, до світла, де її легко знаходять хижаки, що поширюють спори гриба далі. Нова робота Данських біологів присвячена ентомофторі – паразиту двокрилих, пише Science.

Мухи, уражені Entomophthora muscae, вибираються на піднесене місце і втрачають рухливість, вмираючи і проростаючи цілою хмарою грибних ниток. Спори передаються новій жертві при кожному дотику, причому паразит стимулює живих мух торкатися до тіла частіше, змушуючи самців спаровуватися з зараженими трупами самок. Це продемонструвала серія експериментів, проведених вченими з Копенгагенського університету, стаття яких представлена в бібліотеці препринтів bioRxiv.

Досліди показали: якщо здоровим самцям musca domestica надається на вибір самка, яка померла від зараження ентомофторою або умертвлена заморожуванням, то з першими вони намагаються спаритися в п'ять разів частіше, моментально покриваючись спорами гриба. Вже в присутності зараженої самки сексуальна поведінка самців посилювалася, тому вчені зробили висновок, що грибок змушує поширювати летючі речовини, які стимулюють тих до спаровування.

Це припущення підтвердили додаткові експерименти. Прикріпивши мікроелектроди до чутливих антен самців, автори продемонстрували, що хвилі запаху ентомофтори викликають хвилі активності в мозку комах. Склад цього запаху вчені досліджували за підтримки колег зі шведського університету сільськогосподарських наук. Він виявився набагато багатшим, ніж запах здорових мух, до того ж змінювався в залежності від часу, що минув з моменту зараження і загибелі тварини.

Серед цих речовин інтерес викликають насамперед кілька метил-розгалужених алканів, які відомі як "феромони мух" – стимулятори спарювання. Вчені вважають, що якщо вдасться ізолювати одне конкретне, найефективніше з цих речовин і навчитися його виробляти, воно зможе стати зручним засобом контролю за популяціями комах.