Парламент України готується до прийняття у першому читанні скандального проєкту щодо проведення ЦВК у день виборів "опитування громадської думки".

Після декількох невдалих спроб, "Слуги Народу" домоглися схвалення профільним комітетом проєкту та направлення його на розгляд до сесійної зали.

Так до 25 жовтня влада ставить собі за мету його прийняття. Натомість опозиція буде намагатися усіма силами розтягнути його прийняття до листопада, щоб опитування виборців не проходило на місцевих виборах. Опозиція та експерти досить критично ставляться до даного проєкту, та вказують на його небезпечність.

Таку ініціативу критикує не лише Опозиція, а й деякі "слуги" адже спочатку проєкт передбачав зобов'язати виборчу комісію проводити "опитування", таке повноваження ЦВК назвали небезпечним для держави інструментом легалізації сумнівних ініціатив Банкової.

Тому зараз цей проєкт було зареєстровано під виглядом надання ЦВК права на "проведення опитування громадської думки".

Найімовірніше за все Верховна Рада почне розглядання даного проєкту вже наступного пленарного тижня.

За задумом авторів, ЦВК має проводити опитування громадської думки виборців за дорученням уряду. Уряд має надавати виборчій комісії перелік питань для опитування, строки проведення та територію опитування. Його можуть проводити в окремих районах країни.

Такі опитування проводяться у день загальнодержавних або місцевих виборів, та всі деталі їх організації та проведення визначаються ЦВК.

Після застережень, що опитування можуть легалізувати болісні питання щодо Донбасу та Криму, до проєкту додали певні поправки та обмеження.

"До переліку питань в опитуваннях громадської думки не можуть бути включені питання щодо тимчасово окупованих територій, зокрема, питання виборів на тимчасово окупованих територіях, економічна взаємодія з тимчасово окупованими територіями, порядок управління такими територіями, а також питання амністії та взаємодії з державою, яка визнана Верховною Радою України державою-агресором або державою окупантом", - йдеться у проєкті

У пояснювальній записці вказується, що такі опитування допоможуть краще налагодити діалог влади та суспільства.

Експерти наголошують, що подібні опитування можуть значно завадити виборчому процесу, адже дадуть досить сильне навантаження на ЦВК. Побоюються спеціалісти також і того, що результати таких опитувань може бути використано в якості "волі народу".