В рамках міжнародного проєкту MetaSUB (Metagenomics and Metadesign of Subways and Urban Biomes, в перекладі метагеноміка і метадізайн метро і міських біомів) вчені досліджували метро Києва. Мета їх роботи - розібратися, які бактерії населяють столичний метрополітен.

Об'єктом інтересу вчених стала не тільки київська підземка. Разом з Києвом участь в проєкті беруть понад півсотні міст. У тих населених пунктах, де немає метрополітену, вчені досліджують наземний транспорт: трамваї, електрички тощо.

Уже чотири роки поспіль на різних континентах учасники проєкту 21 червня заходять в наземний транспорт або спускаються в метро і ватяними паличками труть сидіння, лавки, стіни, поручні ескалаторів і інші поверхні, збираючи біоматеріал. Взяті в різних країнах зразки надходять в Нью-Йорк, де в них шукають гени бактерій і вірусів.

В Україні проєкт MetaSUB працює з 2017 року і поки обмежується лише столичним метрополітеном. Його координатор Аліна Фролова з Інституту молекулярної біології та генетики НАНУ каже, що проєкт тримається на волонтерах, які збирають зразки. При цьому керівництво метрополітену до незвичайного дослідження поставилося позитивно та охоче пішло назустріч вченим.

Що стосується "мікробного населення" станцій київського метро, ​​то від 10% до 80% геномів у взятих з різних поверхонь зразках виявилися мікроорганізмами, які не вдається ідентифікувати по базах даних. Іншими словами, це щось невідоме науці.

В цьому немає сенсації, тому, що в інших метрополітенах і в природному середовищі живе багато невідомих нам бактерій. Найчастіше їх неможливо культивувати в лабораторії та встановити їх властивості.

Однак деякі мікроорганізми ідентифікувати вдалося. Наприклад, на станції метро "Контрактова площа" знайшли геном чумної палички. Така ж "водиться" в наземному транспорті Нової Зеландії та Нігерії.