Останні 10 років українцям обіцяють одне і те ж - чисте повітря і воду, але гасла не підкріплюються реальними інструментами втілення.

Про це заявляє президент Професійної асоціації екологів України Людмила Циганок.

"Уряд, плануючи бюджет на майбутній рік, ще більше скорочує очікувані витрати на природоохоронні заходи. І ми ризикуємо, по-перше, потонути в стічних водах. По-друге, залишитися без нормальних умов існування, а також питної води, не кажучи вже про зміни клімату", - сказала вона.

Як було сказано, Асоціація екологів регулярно звертає увагу на перспективу можливого дефіциту питної води та забруднення водних ресурсів комунальними підприємствами, оскільки діяльність промисловості - не є основним джерелом екологічних проблем.

"Вода - це проблема, яку ми активно підіймаємо в суспільстві, тому що ми залишимося без неї. На жаль, так, є питання забруднення промисловими підприємствами водних ресурсів, але водночас більшість забруднень саме від комунальних підприємств, водоканали не справляються. Коли ми говоримо, що промислові підприємства - єдині, хто забруднює навколишнє середовище – ми втрачаємо час", - стверджує експерт.

Еколог зазначила, що Україна взяла на себе природоохоронні зобов'язання в рамках Європейської «зеленої» угоди й у нас є потенціал розвитку в цьому напрямку.

"Україна взяла на себе природоохоронні зобов'язання і, разом з цим, отримала шанс на розвиток. Зараз в рамках Green Deal, про який говорить вся Європа, у нас є багато можливостей для економічного "зеленого" зростання. Якраз для промислових регіонів розробляються стратегії, де" зелений" водень – це перспектива", - пояснює вона.

При цьому було підкреслено, що напередодні виборів захист навколишнього середовища стає інструментом маніпуляцій по всій країні.

"Для Західної, Східної, Центральної та Південної України простежується один і той же тренд: обіцяють очищення води та чисте повітря. Але я вже відчуваю дежавю, оскільки останні 10 років обіцяють одне і те ж. Але за цей проміжок часу не з'явився механізм стимулювання Еко модернізації, тобто обіцянки не підкріплені нічим", - пояснила Циганок.

Політологи вважають, що передвиборчі екологічні гасла розфокусують суспільну увагу від критичних проблем у сфері захисту навколишнього середовища.

Соціологи зазначають, що після місцевих виборів екологічна ситуація в країні не стане кращою, попри передвиборчі обіцянки політиків, оскільки вони не пропонують конкретних шляхів розв'язання проблем навколишнього середовища.

Екологи стверджують, що в промислових регіонах темою екології маніпулюють з цілями передвиборчої агітації або для боротьби в бізнесі, що не дозволяє розв'язувати конкретні проблеми навколишнього середовища і руйнує кредит довіри в суспільстві.