Представники Національного заповідника "Хортиця" на однойменному острові в Запоріжжі презентували піднятий гідроархеологами дерев'яний лафет гармати 17-18 століття.

Як передає портал Українці, про цю інформацію повідомило "Радіо Свобода".

Зазначається, що унікальний артефакт був знайдений в руслі Дніпра на південь від Хортиці.

Згідно зі словами вчених, знахідка лежала на глибині близько 10 метрів в частині річки, яка входить до зони намиву піску. Тому пам'ятку довелося діставати терміново через загрозу її втратити.

фото: Радіо Свобода

Гарматний лафет виготовлений з дерева і оббитий залізом. На ньому також збереглися сліди червоної фарби, яка в ті часи використовувалася для позначення артилерії. Лафет призначався для гармати, яка мала вагу близько 3 тонн і калібр 24 або 32 фунта. Така гармата стріляла на відстань до 7 кілометрів.

"Це польова гармата. Вона не використовувалася на кораблях. Їх тільки кораблями перевозили. Лафет зроблений з дуба. Він загальноєвропейської конструкції. Де зробили, ми не знаємо. Це може бути і Російська імперія, і Україна, київський Арсенал, і Відень. Навіть англійські лафети могли потрапити сюди", – розповів керівник відділу реставрації Національного заповідника "Хортиця", гідроархеолог Валерій Нефедов.

Згідно з даними дослідників, знахідка може відноситься до часу, коли гетьман Мазепа проходив повз Хортицю зі своїми першими флотиліями.

Водночас, знайдений біля Хортиці лафет 17-18 сторіччя не має аналогів в Україні. Аналогічні артефакти датовані такими же часом наразі зберігаються в окремих іноземних музеях.

фото: Радіо Свобода

фото: Радіо Свобода

Нагадаємо, що у Запоріжжі виявили "небезпечну" банду: "неодноразово побиті обходять їх район".

Раніше ми повідомляли, що в Україні вперше знайдено унікальний скарб: відкриття показує невідому сторінку нашої історії.

Також нагадаємо, що знайдено найстародавніший рецепт пива в історії. Незвична знахідка на археологічних розкопках.