Усі надавачі послуг незалежно від форми власності з 16 січня 2021 року мають обслуговувати споживачів і надавати інформацію українською мовою. І лише на прохання клієнта вони можуть використовувати іншу мову.

Про обов'язкове спілкування українською мовою у закладах сфери обслуговування нагадав у фейсбуці уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Тарас Кремінь
Тарас Кремінь

З 16 січня 2021 року мова обслуговування споживачів – українська – написав Кремінь.

Він також процитував статтю 30 закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Відповідно до неї, усі надавачі послуг, незалежно від форми власності, зобов'язані обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари та послуги державною мовою.

Мовний омбудсмен наголосив, що обслуговування українською має бути скрізь – у супермаркеті та в інтернет-магазині, у кав'ярні, банку, на АЗС, в аптеці чи бібліотеці.

Кремінь зазначив, що лише на прохання клієнта його персональне обслуговування може бути іншою мовою.

Тарас Кремінь
Тарас Кремінь

Раніше стало відомо, що уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь просить місцеві ради скасувати рішення про функціонування регіональних мов. Цим місцева влада, на думку Кременя, має зайнятись після виборів. Також омбудсмен звернувся до генпрокурорки Ірини Венедіктової з вимогою через суд скасувати такі рішення.

У яких областях діють регіональні мови

За словами мовного омбудсмена, фактично регіональні мови діють в окремих громадах Дніпропетровщини, Закарпаття, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Одеської, Херсонської та Чернівецької областей. Про це Кремінь написав у фейсбуці.

Мовний омбудсмен зазначив, що згідно з законом "Про забезпечення функціонування української мови як державної", який набрав чинності 16 липня 2019 року, використання української мови є обов'язковим для органів державної влади та місцевого самоврядування.

На місцях закону не дотримуються

Впродовж 6 місяців усі нормативні акти мали привести у відповідність, проте у деяких регіонах закон проігнорували.

Окремі органи місцевого самоврядування й досі цього не зробили, а в деяких з них ведеться діловодство та навіть прийняття рішень здійснюється виключно регіональною мовою, що є прямим порушенням чинного законодавства – підкреслив Тарас Кремінь.

Кремінь вказав на факти порушення мовного законодавства та направив листа в Офіс Генпрокурора.