У православній церкві 17 серпня вшановується пам’ять святої Євдокії (Авдотьї), яка жила в IV столітті і народилася в родині багатих римлян. Під час гонінь, організованих щодо християн перським царем Сапора, разом з 9000 віруючими Авдотья була також арештована. Перебуваючи в полоні, вона продовжувала проповідувати віру в Христа серед перських жінок і багатьох звернула в релігію. За це її піддали жорстоким знущанням, після чого обезголовили.

ікона, свято, віра
ікона, свято, віра

У народі Авдотью називали Сеногнойкой, Огуречніцей, Малинівка, і з цього стає зрозуміло, чого очікували від цього дня і його прийме. Господарі 17 серпня намагалися прибрати бадилля до тих пір, поки вона не висохла, щоб скласти її в компостну яму. Крім того, дозрівали цибулю і часник, які відмінно підходили для консервації огірків.

Крім цього, 17 серпня церква вшановує пам’ять семи Ефеських отроків: Іамвліха, Максиміліана, Моан, Мартиніана, Костянтина, Антоніна. Ці брати спочатку були воїнами, але покинули військо, звернувшись у віру. За це були покарані – їх замурували в печері на цілих 200 років. Легенда свідчить, що, коли печеру відкрили, отроки були живі. Після того, як народ став свідком події чуда, брати померли.

Традиції та обряди

В даний період в лісах зріли ягоди дикої малини — одних з найулюбленіших ласощів малюків. І вони зі старшими сестрами і братами в цей день поспішали з самого ранку, прихопивши кошики, набрати побільше солодких ягідок, щоб і самим наїстися, і на варення щоб вистачило. От і прозвали люди 17 серпня «Малинівкою».

церква свято хрест
церква свято хрест

Також цю дату вважали останнім днем для збору врожаю огірків, тому що після вони не ростуть, а ті, що виростуть, обов’язково будуть гірчити. Бадилля, яке поки не висохло, прибиралось в компостну яму. Господині займалися консервуванням огірків.

У цей день часто починалися дощі. Вони насичували вологою неприбрані з полів копиці сіна і воно починало гнити. Люди, звичайно, намагалися прибрати його до комори, але не завжди встигали. Ось так і отримав цей день ще одну назву — «Сіногнійка».

Народні прикмети на 17 серпня:

Яка погода на Явдоху – таким і листопад буде.

Кажуть, що на Євдокію, 17 серпня, криві огірки виростають, а тому, урожай краще зібрати раніше.

Позбутися від безсоння і заспокоїти немовля допоможе молитва Семи сплячих отроків.

Жаркий день – до хорошого сінокосу, дощовий – до невдалого.

Багато роси – урожай льону буде поганим.

Якщо в цьому році багато малини, то урожай хліба буде відмінний.