Борги по комуналці, аліментах і штрафи зможуть автоматично списувати з рахунків. З сьогоднішнього дня система запрацювала повноцінно

Сьогодні, 6 липня, повноцінно запрацювала процедура, яка дозволяє банкам списувати борги з рахунків українців на вимогу державних і приватних виконавців. Відповідний наказ Міністерства юстиції №1061/5 був прийнятий 23 березня 2021 року і набрав чинності 6 квітня.

ПриватБанк
ПриватБанк

Однак, згідно з документом, у ДП "Національні інформаційні системи" (НІС) та Департаменту державної виконавчої служби Мін'юсту було ще три місяці, щоб вжити заходів для забезпечення реалізації цього наказу. І сьогодні вони минули.

Ще в березні у відомстві підкреслили, що наказ прибере перешкоди на шляху виконавця, який зобов'язаний після відкриття виконавчого провадження заарештовувати і списувати кошти боржника, а також перевіряти надходження на його рахунок.

Документ поширюється на всі категорії виконавчих проваджень:

  • штрафи за порушення ПДР;
  • інші несплачені штрафи;
  • борги по комунальних платежах;
  • борги по аліментах.

Зокрема, за комунальні борги можуть заарештувати п'яту частину доходу, а за борги по аліментах – до 50%.

Порядок списання коштів наступний.

  1. Виконавець за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження (АСІП) створює і направляє в банки вимогу про отримання інформації про наявність і стан рахунків боржника.
  2. Банки за годину повинні надіслати виконавцю відповідну інформацію.
  3. Виконавець створює і направляє в банки, в яких відкриті рахунки боржника, постанову про арешт коштів.
  4. Банки накладають арешт і повідомляють про це виконавцю за допомогою АСІП.
  5. Виконавець направляє до відповідних банків платіжні вимоги на примусове списання коштів.
  6. Банки примусово списують кошти з рахунків боржника і перераховують їх на рахунки органу державної виконавчої служби або приватного виконавця, з яких гроші потрапляють до стягувачів.

Разом з тим для повноцінного впровадження моделі важливо підключення до неї всіх українських банків. У квітні в ніс повідомляли, що до системи приєдналися 7 установ з 73 діючих в країні: Приватбанк, Таскомбанк, Універсал Банк (зокрема, monobank), ОКСІ Банк, банк "Схід", Індустріалбанк і ПроКредит Банк.

Як пише УНІАН, щоб кошти з рахунків не списали примусово, борг потрібно погасити самостійно в будь-якому банку, онлайн-банкінгу або через термінал.

Оплатити заборгованість онлайн можна в системі "Дія", через АСИП (у разі відкриття виконавчого провадження) або через "Онлайн будинок юстиції" в розділі "Послуги/виконавчі провадження".