Українські банки зможуть автоматично заарештувати рахунки українців, які мають борги за житлово-комунальні послуги або штраф за порушення ПДР, але вони не мають право відразу ж списувати гроші.

Про це повідомила прес-служба Міністерства юстиції.

Тобто наказ Мін'юсту №1061/5 від 23 березня 2021 року, який набрав чинності 6 липня, ввів технічні зміни в процес комунікації виконавців з банками за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження. Відзначається, що нова процедура взаємодія між виконавцями і банками відбувається в електронному вигляді, а не тільки поштовим зв'язком.

ПриватБанк
ПриватБанк

У прес-службі Мін'юсту також пояснили, в якому випадку рахунки будуть заарештовувати за борги.

"Цей факт спочатку підтвердить своїм відповідним рішенням суд або інший орган. Якщо після цього боржник так і не повертає кошти - у справу вступає Державна виконавча служба або приватні виконавці. Вони можуть заарештувати кошти на банківських рахунках боржника. Саме процедура комунікації між виконавцями і банками і була спрощена", — йдеться в повідомленні.

Також стало відомо, що на сьогоднішній день у випадки наявності несплачених боргів, в українця можуть заарештувати відразу всі його рахунки в різних банках. Але незабаром процедуру вдосконалять і банки зможуть повідомляти в електронному режимі не тільки факт наявності банківських рахунків у боржника, а й їх номери і суми залишків на них.

Після цього під арешт потраплятиме тільки один рахунок боржника в одному банку. Відповідно, коштами на інших рахунках їх власник зможе вільно розпоряджатися. У Мін'юсті підкреслили, що всі зазначені процедури можливі тільки в разі відкриття виконавчого провадження.

У відомстві також розповіли, що є кілька платформ, на яких можна перевірити, наявність заборгованостей:

  • Єдиний реєстр боржників;
  • портал онлайн-будинок юстиції;
  • електронний сервіс державних послуг "Дія";
  • Автоматизована система виконавчого провадження (АСВП).