Планові перевірки Держпродспоживслужби показали, що в аптеках України виникла тенденція до збільшення кількості випадків наднацінок на ліки.

Про це повідомляє UBR.

Всього за перший квартал 2021 року відомство здійснило понад 40 перевірок аптек у Києві та областях. Більшість з них працювали з порушеннями, що спричинило за собою накладення 28 штрафів на загальну суму 239 тис.грн.

"Найбільша кількість порушень спостерігалася в Полтавській, Львівській та Вінницькій областях. Там проводилися як планові, так і позапланові перевірки за фактом отримання скарг від споживачів. Всього цього року центральним апаратом Держспоживслужби отримано 21 звернення від фізосіб з приводу можливих порушень ціноутворення на лікарські засоби", - розповіли у відомстві.

Ліки. Фото: скріншот відео.
Ліки. Фото: скріншот відео.

Переплюнути всіх вдалося аптеці в Київській області, де націнки по деяких позиціях замість належних 10% склали 310%. Назва аптечної мережі і препаратів Держспоживслужба поки не афішує.

У той же час в Україні на законодавчому рівні діє державне регулювання націнок на ліки з Національного переліку основних лікарських засобів, куди входять і стабільно затребувані у покупців Аспірин, Ібупрофен, Парацетамол, Лоратадин, Дексаметазон, Метронідазол, Фуросемід, Омепразол і більше 400 інших найменувань препаратів.

Надбавка на вартість препаратів з даного списку для продажу в роздробі формується виходячи із закупівельної ціни і варіюється від 10 до 25% (чим дорожче препарат, тим менше повинна бути націнка): до 100 грн – 25%; від 100 до 500 грн – 20%; від 500 до 1000 грн – 15%; від 1000 грн – 10%.

"До Національного переліку включені якісні, безпечні та економічно доцільні лікарські засоби для забезпечення надання медичної допомоги. Тобто, ліків звідти має бути достатньо для лікування, уникаючи більш дорогих аналогів",-говорить гендиректор компанії Pro-Consulting Олександр Соколов.

Однак за словами юриста БФ "Пацієнти України" Оксани Кашинцевої, у людей не завжди є вибір, і багато в наш час залежить від сумлінності лікаря і провізора. В аптеці людині цілком можуть сказати, що препарат з Нацпереліку закінчився і запропонувати "генерики", яких в аптеках реалізується близько 80% від усього асортименту.

Другий варіант - коли лікар пише відразу торгову назву препарату на звичайному листку, а не діюча речовина латинськими літерами на рецептурному бланку, як було раніше.

В такому випадку людина не буде застрахований від того, що даний лікар діє з спонукань виписати більш якісний препарат і не був заздалегідь замотивований торговим представником.

"Ми робили цікаве дослідження і з'ясовували, скільки в ціну на ліки було закладено під так зване "просування". І є офіційна відповідь - 50%! Це та надбавка, яку закладає дистриб'ютор в ціну препарату в аптеці на те, щоб заангажувати лікарів і провізорів, і даний медикамент потрапив в поле зору, щоб його рекомендували. Це нечувано! А відповідальності за це у нас немає", - розповіла Кашинцева.

І хоча на всі інші препарати не зі спецпереліку націнка в роздробі зазвичай не перевищує 25% - і тут є лазівки.

"Можуть сказати, що закупили дорожче, або в іншого постачальника, тому ціна на препарат вище. А ось від чого стартують ці 25%? Перевірити це зможе тільки податкова, та й то за документами там може бути не все прозоро. В Україні в принципі немає конкуренції дистриб'юторів, як в ЄС. Є зареєстрований власник посвідчення, який фактично володіє ринком і диктує ціни", – говорить юрист БФ "Пацієнти України".

Паралельно з цим дослідники ринку говорять і про набрав обертів тренді на сезонне зростання вартості препаратів в роздробі. Так, наприклад, влітку помітно піднімаються ціни на діуретики (проти розладів шлунка) і протигельмінтні препарати. Восени-профілактичні ліки, взимку і аж до початку весни-противірусні. Потім - в основному це БАДи і антигістамінні препарати.

Стабільною ціна повинна залишатися тільки на перелік медикаментів, які входять в програму "Доступні ліки".

В цілому, за словами Олександра Соколова з Pro-Consulting, ринок лікарських препаратів, як і інші галузі економіки, однозначно піддасться впливу інфляції і тому вже через 3-6 місяців варто очікувати зростання цін по більшості базових товарних категорій.