Державний або приватний виконавець мають право за рішенням суду накласти арешт на єдине житло споживача, який заборгував за житлово-комунальні послуги понад 120 тис.грн (20 мінімальних заробітних плат).

Надалі це майно буде продано, а боржника – виселять, сказано в повідомленні Міністерства юстиції.

Це стане можливим, якщо споживач не має іншого майна для погашення заборгованості.

тарифи, комуналка, абонплата
тарифи, комуналка, абонплата

"У разі, якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 мінімальних заробітних плат, звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не проводиться. У такому випадку Виконавець зобов'язаний вжити заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника", – вказує Міністерство.

Примусове стягнення житла відбувається в останню чергу.

Якщо споживач вчасно не сплачує за комунальні послуги, підприємство-постачальник нараховує пеню. Її розмір прописаний в договорі, але не повинен перевищувати 0,01% суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір пені не буде більше розміру заборгованості.

У яких випадках пеня не нараховується:

  • за умови заборгованості держави по субсидії;
  • при наявності заборгованості по зарплаті;
  • у період карантину нарахування пені та виселення з житла не проводяться.

У той же час газівники можуть відключити подачу газу і тепла в разі відсутності оплати протягом 10 днів після 20 числа місяця. Вони зобов'язані завчасно попередити про це боржника. Також постачальники мають право звернутися до суду, який може стягнути зі споживача всю суму боргу плюс 3% річних.

Крім цього, ті українці, які заборгували за ЖКП понад 340 грн (20 неоподатковуваних мінімумів), втрачають право на отримання субсидії.