У першому кварталі 2020 року заощадження українців скоротилися.

Про це говорять дані Держслужби статистики, пише Сегодня.

Витрати українських домогосподарств в першому кварталі 2020 року виявилися на 7% більше, ніж доходи. На цю величину скоротилися розміри заощаджень. А зростання доходів українців зупинився в квітні.

Сайт "Сегодня" розібрався, на що витрачали гроші українські сім'ї, і як можуть змінитися їх доходи і витрати в цьому році.

У домогосподарстві найголовніше господиня

За статистикою, в Україні на початок року налічувалося 14,88 млн домогосподарств. Середній розмір одного домогосподарства - 2,58 умовних людини. Домогосподарств, в яких є хоча б одна дитина до 18 років, всього 5,64 млн, або 38%. В інших випадках сім'я складається з двох або однієї людини.

За даними опитування респондентів, главою сім'ї в більшості сімей є жінка - 53% домогосподарств. Але серед сімей, в яких немає пенсіонерів, будинком "рулять" чоловіки - таких домогосподарств налічується 33,4% проти 28,2%, де на чолі "господиня вогнища". І лише в пенсійному віці домінування жінок стає переважною - 24,9% проти 13,5%. Можливо, ще й тому, що багато жінок в цьому віці вже стають вдовами, бо, за статистикою, в Україні жінки живуть на 10 років довше за чоловіків.

З чого складаються доходи

У 1 кварталі доходи всіх українських домогосподарств склали 874,4 млрд грн. Це 5352 грн на людину в місяць. Головне джерело доходів для усередненого домогосподарства - це зарплата, 49,9% доходів (в 1 кв. 2019 року був 49,3%). На другому місці - соціальна допомога: пенсії, субсидії, доплати матерям-одиначкам, лікарняні, при народженні дитини та т. Д., Вони складають 32,5% (рік тому - 33,8%). Третє джерело - прибуток і змішаний дохід, що включає всі види доходів, перш за все від виробничої діяльності фізособи (підприємця) - 15,6% (рік тому - 15%). Ще 2% (рік тому - 1,9%) надходжень дав в середню сім'ю дохід від власності - відсотки за вкладами, здача в оренду земельного паю, квартири, транспорту і т. Д.).

На що витрачаємо

Майже все зароблене українська сім'я витрачає на придбання товарів і послуг (докладніше див. Нижче), на це йде 95,1% (рік тому - 94,6%) витрат. На податки йде 10,6% (було 10%), ще 1,3% (було 1,1%) - це інші сплачені витрати (страхові платежі, перекази, штрафи, членські внески в громадських організаціях та ін.). В сумі всі витрати становлять 107% доходів, тому відсутні 7% покриваються за рахунок заощаджень (рік тому було 5,7%).

Як роз'яснили нам у Держстатистики, витрати на придбання товарів і послуг складаються з покупок за власні кошти, отримані в натуральній формі в результаті підприємницької діяльності (вирощена живність, зібраний урожай), отримані у вигляді соціальних трансфертів в натурі від некомерційних організацій, що обслуговують домашні господарства ( гуманітарна допомога у вигляді продуктів, одягу, предметів побуту та ін.).

На продукти - майже половина

За підрахунками Держстату, на продукти у середній сім'ї в місяць йде 3832 грн або по 1485 грн на людину. У сім'ях з дітьми ця сума більше - 4755 грн в місяць, в сім'ях з двох пенсіонерів - 3688 грн, тобто різниця майже на 25%. Також набагато більше витрачають на харчування городяни, ніж селяни - 4240 грн і 2987 грн відповідно, тобто в місті витрати на їжу більше ніж на 40% вище.

За структурою харчування: у середній сім'ї на продукти йде 46,5% доходів, у тому числі на "шкідливі звички" - 3,4% (130 грн / міс.). Найбільші витрати на м'ясо - 24% (933 грн, це приблизно 10 кг м'яса), хліб і хлібопродукти - 17% (641 грн), молоко і сир 12% (429 грн), овочі і картопля - 9% (350 грн) . Найменше з продуктів - по 2% від витрат на харчування - українці витрачають на сало (72 грн, це приблизно кіло сала) і яйця (77 грн, це півсотні яєць). На харчування поза домом (фастфуд) йде 180 грн / міс. на сім'ю (4,6% витрат).

На "не їжу" - 43,6%

Ще 43,6% (3593 грн) витрат української родини складають витрати на непродовольчі товари та послуги. У тому числі на оплату комунальних послуг 14,8%, на одяг і взуття - 5,9%, на проїзд - 4,9%, ліки - 4,3%, послуги зв'язку - 3,1%. В сумі це 2757 грн. Гроші, що залишилися (10,6% або 836 грн) йдуть на утримання будинку, покупку побутової техніки, відпочинок, культуру і розваги).

Витрати на продукти, промтовари і послуги називаються споживчими сукупними витратами і в сумі складають 90,1% доходів. Такі витрати у городян і у селян істотно відрізняються від середніх: в місті вони складають 92,3% доходів, у селі - 83,8%. Перш за все тому, що селяни менше витрачають на харчування, одяг, проїзд і розваги.

Але в родині є ще неспоживацькі витрати, які з'їдають майже 10% сімейного бюджету. За роз'ясненням Держстатистики, неспоживацькі сукупні витрати складаються з грошових та негрошових витрат домогосподарства на допомогу родичам та іншим особам, витрат на купівлю нерухомості, на капітальний ремонт, будівництво житла та господарських будівель, на покупку великої рогатої худоби, коней і багаторічних насаджень для особистого підсобного господарства, на придбання акцій, сертифікатів, валюти, банківських вкладів, оплату аліментів, податків (крім прибуткового), зборів, внесків та інших грошових платежів, використаних заощаджень, позик та повернених домогосподарством боргів.

Так ось, в місті і селі неспоживацькі витрати відрізняються більш ніж удвічі: відповідно 7,7% і 16,2%. Бо селяни змушені витрачатися на ремонт зношеного будинку, покупку саджанців, різної живності. У селі вдвічі більше допомагають родичам, ніж в місті.

Експерти: заощадження будуть виснажуватися і далі

Економісти відзначають, що ще три роки тому накопичення населення росли, а не зменшувалися, тепер йде зворотний процес. І прогнози експертів песимістичні.

Так, член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин пов'язує зменшення заощаджень з тривалим - більше року - зниженням промвиробництва і падінням реального ВВП в цілому.

"У тому, що люди не збирають, а витрачають накопичене, винувато тривале падіння української економіки, - аналізує Олег Пендзин. - Коли падає ВВП - це означає фізичну зменшення грошей в гаманці у населення. Якщо за перше півріччя цього року на 5,2% впав ВВП - це 20 млрд грн. Якщо розділити на 40 млн населення, вийде, що кожен фактично став біднішим на 500 грн. А рівень споживання не змінився. Тому люди починають витрачати заощадження, у кого вони є, природно. Але у багатьох заощаджень немає і виходить, як у прислів'ї - поки товстий схудне, худий помре. Коронавірус і карантин прискорили зубожіння населення, стали каталізатором цього фактора. Кабмін обіцяє, що в другому півріччі буде зростання, але поки незрозуміло, за рахунок чого ".

З Пендзиним згоден і президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко.

"Труднощі нинішнього року не закінчилися, їх ще треба пережити, - резюмує Олександр Охріменко. - Те, що заощадження за квартал зменшилися на 7%, це ще півбіди. Люди, щоб вижити, починають брати споживчі кредити під кабальні відсотки - 36% річних. тільки в червні їх було взято на 1,5 млрд грн. Багато хто не замислюються, за рахунок чого їх будуть віддавати завтра, для них головне - не померти з голоду сьогодні ".

Також Охрименко каже, що коронавірус і карантин завдали не менший удар по добробуту українців, ніж тривале падіння економіки. Зупинилася і насилу відновлюється торгівля і сфера послуг, де зайнято близько 20% працездатного населення. Тому рівень життя українців в цьому році навряд чи покращиться.