На тлі підписання Меморандуму між Кабміном і нафтотрейдерами на ринку залишилися дві проблемні позиції – дизпаливо і скраплений газ. Спрогнозувати ціни складно з урахуванням можливої нестачі ресурсу.

Про це у Facebook повідомляє директор Консалтингової групи А-95 Сергій Куюн.

За його словами, влітку 2017-го через брак всього 10% в балансі ціна на автогаз зросла з 12 до 17 грн за літр. Притому, що в травні цього року недостача буде вище.

заправка, паливо, газ, бензин
заправка, паливо, газ, бензин

Так, квітневий баланс по дизпаливу сходиться за умови поставок по морю близько 150 тис.тонн. У сегменті автогазу баланс в квітні зводиться впритул.

"До травня запаси дизпалива, яких нібито багато (скільки ніхто не знає) і які обов'язково допоможуть пройти Квітень, вичерпаються. І ринку необхідно буде знайти ... 300 тис. тонн дизпалива (майже 50% балансу) і мінімум 40 тис.тонн скрапленого газу (25% ринку). Повірте, це багато", - розповів експерт.

заправка, паливо, газ, бензин
заправка, паливо, газ, бензин

Також він зазначив, що навіть якщо вдасться провезти через порти 200 тис.тонн дизпалива, потрібно знайти ще 100 тис. близько 30 тис. тонн може дати "Укртатнафта", наростивши переробку на 30%. Ще потрібно 70 тис. тонн Шукати в Росії, Литві або Польщі, якщо там буде вільний обсяг.

Притому, що на відновлення поставок "Роснефти" до середини травня експерт радить не розраховувати. На обсяги цієї компанії минулого року припало по 22% ринку зазначених палив.

"Була надія на швидку заміну Proton Energy, яка продавала ці ресурси з 2016 року, але на сьогодні ясності з новим трейдером немає і, ймовірно, не буде до наступного тижня. Мало того, несподівано зупинився Білоруський "Нафтан". Поставки цього заводу в Україну невеликі, основний обсяг йде з Мозиря, але все ж", - додав Куюн.

У травні, за його словами, до невизначеності з "Роснефтью" (170 тис.т) додасться плановий ремонт Мозирського НПЗ, про що анонсувалося ще на початку року, і обсяг найбільшого постачальника скоротиться вдвічі (з 240 до 120 тис. т).

Тому, як зазначає Куюн, влада повинна створити антикризовий штаб для моделювання балансів. Також потрібно намагатися перевезти максимальну кількість ресурсу в квітні, коли спостерігається менше навантаження на порти.