Реалізація закону про забезпечення прав військовослужбовців на соціальний захист, який набирає чинності з 4 травня 2024 року. Він вносить суттєві зміни до системи, у частині стану придатності осіб до військової служби. Однією з помітних змін є скасування статусу «обмеженої придатності», як пише «rbc».

Відповідно до перехідних положень, українців, які раніше віднесені до категорії обмежено придатних до військової служби до 4 травня, зобов'язані пройти повторний медичний огляд протягом 9 місяців, фактично до кінця 2024 року. Метою цього огляду є визначення їхньої придатності до служби за новим законом.

Крім того, закон вимагає привести у відповідність до нового законодавства такі нормативні акти, як зміни до Наказу Міноборони № 402 про військово-лікарську комісію. Без цих оновлень у медичних працівників немає необхідних критеріїв для точної оцінки рівня фізичної підготовки.

Оксана Сухорукова, директор департаменту охорони здоров'я Міноборони, заявила в недавньому інтерв'ю, що затвердження цих змін розпочалося приблизно два тижні тому. Оновлені критерії дуже деталізовані, вони пов'язують захворювання із класифікацією МКБ-10 та описують право чи непридатність залежно від тяжкості станів.

Юнаки в ТЦК: скрін із відео
Юнаки в ТЦК: скрін із відео

"Наприклад, якщо у людини виразка була в анамнезі і залишився тільки рубець - придатний. А якщо виразка була ускладнена, було проведено оперативне втручання з видаленням значної частини шлунка, то людина непридатна", - пояснила вона.

Переглянуті критерії охоплюють тисячі діагнозів, поділяючи людей п'ять статусів залежно від своїх можливостей:

Цілком підходить.

Підходить для служби у конкретних військових частинах чи ролях.

Підходить для певних спеціальностей.

Підходить для певних специфічних завдань.

Важливо відзначити, що закон не зобов'язує осіб з обмеженою дієздатністю з'являтися на медичний огляд військового комісаріату. Проте ТЦК мають право спрямовувати таких осіб на проходження комісії. Примітно, що новий закон про мобілізацію, який набирає чинності 18 травня, вимагає від кожного оновити свої дані до ТЦК протягом 60 днів. Отже, під час цього оновлення особи можуть бути піддані повторному медичному огляду.

Нагадаємо, ось тепер будуть проблеми: що буде, якщо не оновити дані до ТЦК

Раніше «Українці» писали, з якими документами треба йти до ТЦКу: важливі роз'яснення для українців

Як повідомляли «Українці», слідом за Польщею Литва готова відправляти українців призовного віку додому: мобілізація за кордоном розпочалася?