У пустельному і продувається вітрами куточку північно-східного узбережжя Катару, серед піщаних дюн безплідної пустелі, знаходиться Аль-Джассасия, найбільший і найважливіший об'єкт наскального мистецтва в країні Перської затоки, писати CNN.

Тут люди багато століть тому використовували ряд низинних оголень вапняку в якості полотна, на якому вони вирізали символи, мотиви і об'єкти, які вони спостерігали в своєму середовищі.

У Катарі знайшли таємничі знаки
У Катарі знайшли таємничі знаки

В цілому археологи виявили в Аль-Джассасии близько 900 наскельних малюнків або "петрогліфів". В основному це загадкові знаки чашок, розташовані в різних візерунках, включаючи ряди і розетки, але також привертають увагу зображення вітрильних кораблів, зазвичай видимі зверху, але також зображені в лінійному профілі серед інших символів і знаків.

"Незважаючи на те, що на Аравійському півострові наскальні малюнки поширені, деякі з різьблених фігурок в Аль-Джассасії унікальні і не можуть бути знайдені де-небудь ще", - сказав CNN Ферхан Сакал, керівник відділу розкопок і управління сайтом в музеях Катару, маючи на увазі петрогліфи кораблів, які видно з висоти пташиного польоту.

У Катарі знайшли таємничі знаки
У Катарі знайшли таємничі знаки

"Ці різьблені фігурки уособлюють високий ступінь творчості і спостережливості [з боку] художників, які їх створювали", - сказав він. Також [з] абстрактного мислення, оскільки вони не могли бачити дау (традиційний корабель) зверху".

У Катарі близько 12 примітних місць з петрогліфами, розташованих в основному на узбережжі країни, хоча деякі різьблені фігурки можна побачити навіть в самому серці Дохинського Аль-Бідда-Пар, з видом на Корніш, популярну набережну.

Аль-Джассасія, розташована приблизно за годину їзди на північ від надсучасної столиці Катару та недалеко від старого перлового порту Аль-Хувайла, була виявлена в 1957 році. Протягом шести тижнів в кінці 1973 і початку 1974 року Датська група під керівництвом археолога Хольгера Капеля і його сина Ханса Капел провів дослідження, в ході якого весь сайт був ретельно каталогізований з фотографіями та малюнками.

З усіх задокументованих одиночних фігур і композицій більше третини складаються з знаків чашок різної конфігурації, форми і розміру.

У Катарі знайшли таємничі знаки
У Катарі знайшли таємничі знаки

Найбільш помітний візерунок складається з двох паралельних рядів по сім отворів, що наводить деяких на думку, що вони використовувалися для гри в манкалу, настільну гру, популярну в багатьох частинах світу з давніх часів, в якій два учасники кидають непарне і парне кількість маленьких каменів в лунку.

Інші заперечують цю теорію, вказуючи на той факт, що деякі дірки в Аль-Джассасії занадто малі, щоб утримувати будь-які камені, в той час як інші можна знайти на схилах - непрактичний вибір, який призвів би до випадання фішок.

Подальші пропозиції включають в себе використання чашоподібних форм для ворожіння; або для сортування і зберігання перлів; або як системи для обчислення часу і припливів.

Отже, для чого вони були насправді і що вони означають?

"Дуже важко відповісти", - визнав Сакал, який також не підтримує теорію настільних ігор. "У нас немає прямих вказівок на мотиви, використані в Аль-Джассасії", - сказав він.

"На мій погляд, вони можуть мати ритуальне значення і функцію, які дуже давні, тому їх не можна пояснити етнографічно".

Але скільки років? "Ми дійсно не знаємо", - визнав Сакал, пояснивши, що петрогліфи - і наскальні малюнки в цілому - дуже складні на сьогоднішній день.

"Існують дикі гіпотези про вік, від неоліту до пізнього ісламу", - додав він. "Я особисто вважаю, що не всі різьблення були зроблені одночасно".

У Катарі знайшли таємничі знаки
У Катарі знайшли таємничі знаки

Десять років тому одне наукове дослідження дев'яти різних петрогліфів в Аль-Джассасії не виявило свідчень того, що їм більше кількох сотень років, але дослідники прийшли до висновку, що необхідні додаткові дослідження, включаючи розробку нових методів, характерних для різьблення по вапняку.

Хоча експерти не можуть з упевненістю сказати, коли і ким були створені петрогліфи Аль-Джассасії, всі вони згодні з тим, що найбільш захоплюючі і незвичайні різьблені зображення на цьому місці - це зображення човнів.

Ці творіння надають важливу інформацію про типи суден, що використовуються в процвітаючій Рибальській і перлової промисловості (протягом століть була основою економіки Катару), а також про їх різних елементах.

Більшість човнів, якщо дивитися зверху, зазвичай мають форму риби з загостреною кормою і рядами весел, вирізаними гострим металевим інструментом.

Вони містять кілька деталей, таких як перетинаються ребра і отвори, ймовірно, показують розміщення щогл і опор.

У деяких випадках довга лінія від корми зображує мотузку, що закінчується або традиційним арабським якорем (трикутний кам'яний якір з двома отворами), або європейським (металевий якір з довгим стрижнем і двома вигнутими важелями, вперше використаний в регіоні. близько семи століть тому).

"На деяких човнах весла не паралельні, як при веслуванні, а вказують в різних місцях», - написали Френсіс Гіллеспі і Фейсал Абдулла аль-Наїмі в книзі "приховані в Пісках: розкриваючи минуле Катару".

"Ось як вони виглядали б, коли човни стояли на якорі на перлинних берегах, а весла залишалися на місці, щоб пірнальники могли чіплятися за них і відпочивати кожен раз, коли вони піднімалися".

Експерти кажуть, що вони можуть лише припустити, чому в Аль-Джассасії так багато зображень кораблів у порівнянні з іншими прибережними петрогліфічними об'єктами в Катарі.

"Кораблі відігравали важливу роль у віруваннях древніх народів, які бачили в них символічний засіб переходу з цього світу в наступний", - відзначили Гіллеспі і Аль-Наїмі.

"І вавилоняни, і стародавні єгиптяни вірили, що мертві досягають загробного світу на кораблі. Грецькі міфи говорять про поромника Харона, який перевіз душі мертвих через річку Стікс в підземний світ".