Вчені з Каліфорнійського університету, онкологічного інституту Хантсмана і Університету Юти описали молекулярний механізм перетворення звичайних родимок в меланоми — злоякісні пухлини.

Меланома – це пухлина, що розвивається з меланоцитів, пігментних клітин. Вони ж є основою родимок. Однак останні нешкідливі, хоч і можуть іноді чомусь перероджуватися в меланоми. Вчені вирішили дізнатися, чому так відбувається.

В цілому, вже відомо, що причина меланом — безконтрольний поділ клітин. Раніше вчені припускали, що воно відбувається через мутацію BRAFV600E. Тепер дослідники ставлять під сумнів цю модель.

родимка
родимка

Автори нової роботи проаналізували зразки родимки і меланом. Вони порівняли сукупність всіх РНК меланоцитів шкіри здорової людини і хворого. "Ми ідентифікували набір мікроРНК як високоекспресовані збагачені невусами транскрипти. Дві з цих мікроРНК-MIR211-5p і MIR328-3P-викликали мітотичний збій, дуплікацію генома і зупинку проліферації в меланоцитах людини через конвергентне націлювання на кіназу Aurora B. BRAFV600E викликає аналогічну зупинку проліферації в первинних меланоцитах людини. Експресія BRAFV600E стимулює або зупинку, або проліферацію в залежності від диференціювання меланоцитів», — розповіли дослідники.

Виявилося, що поділ клітин можна зупинити підвищенням рівня MIR211-5P і MIR328-3P в меланоцитах. Крім того, вчені ввели в клітини мутовану форму BRAF, після чого невуси теж перестали збільшуватися, проте зміна середовища, що оточує клітини, дозволило меланоцитам знову почати поділ. З'ясувалося, що зовнішні сигнали від шкіри керували процесом поділу.

В результаті вчені змогли придушити ріст клітин пухлини препаратом барасертиб.

Матеріали новинного характеру не можуть вважатися призначенням лікаря і прирівнюватися до них. Перед прийняттям рішення обов'язково проконсультуйтеся з лікарем і зверніться до фахівця.