Мімас, який є найменшим і найближчим до Сатурна з 82 супутників оточеної кільцями планети, може містити рідкий внутрішній океан.

"Якщо у Мімаса є океан, він являє собою новий клас невеликих "невидимих" океанських світів з поверхнями, які не видають існування океану", — заявила автор дослідження Алісса Роден, вчений з Південно-Західного дослідницького інституту в Боулдері, штат Колорадо.

Дослідження опубліковано минулого тижня в журналі Icarus, пише CNN.

Мімас був вперше виявлений в 1789 році англійським астрономом Вільямом Гершелем у вигляді крихітної точки поблизу Сатурна. Зонди "Вояджер" сфотографували маленький місяць в 1980 році, а місія НАСА "Кассіні" здійснила обліт її під час вивчення Сатурна в період з 2004 по 2017 рік.

Місяць знаходиться всього в 115 000 миль (186 000 кілометрів) від Сатурна, і для здійснення одного обороту навколо планети потрібно трохи більше 22 годин. Мімас покритий кратерами, але найбільший з них має діаметр 80 миль (130 кілометрів) і надає місяці характерний вигляд Зірки Смерті.

Вчені давно заінтриговані Мімасом, тому що він, ймовірно, майже повністю складається з льоду. Кратери, розкидані по місяці, говорять про те, що її поверхня довгий час залишалася замороженою.

Проте, перш ніж місія "Кассіні" закінчилася в 2017 році, вона виявила коливання в обертанні місяця, що свідчить про те, що Мімас може містити підземний океан.

Наша Сонячна система є домом для безлічі океанічних світів або місяців, де океани існують під товстими крижаними панцирами, включаючи супутник Юпітера Європу і супутники Сатурна Титан і Енцелад. Вони відрізняються від Землі, яка знаходиться на правильній відстані від сонця, щоб мати на своїй поверхні океани рідкої води.

Внутрішні водні світи океану, або IWOW, набагато далі від сонця, але вони все ще можуть підтримувати життя в своїх океанах.

"Оскільки поверхня Мімаса сильно покрита кратерами, ми подумали, що це просто замерзла брила льоду", – сказав Роден, який також є співкерівником мережі НАСА з координації досліджень океанічних світів.

"IWOW, такі як Енцелад і Європа, як правило, мають тріщини і демонструють інші ознаки геологічної активності. Виявляється, поверхня Мімаса обманювала нас, і наше нове розуміння значно розширило визначення потенційно населеного світу в нашій Сонячній системі і поза."

Мімас заблокований на своїй орбіті навколо Сатурна, а це означає, що одна і та ж сторона Місяця завжди звернена до планети — як наша місяць, коли вона обертається навколо Землі. Дослідники вважають, що явище, яке називається приливним нагріванням, дозволяє існувати підповерхневому океану на Мімасі.

Маленький супутник Сатурна Мімас (ліворуч), ймовірно, має щось спільне зі своїм великим сусідом Енцеладом (праворуч): внутрішній океан під товстою крижаною поверхнею.

Приливний нагрів викликає внутрішнє підвищення температури на місяці через її гравітаційної зв'язку з планетою.

Щоб відтворити коливання, виявлене Кассіні при обертанні Мімаса, дослідники використовували моделі, що показують, що приливного нагрівання, що відбувається на маленькому супутнику, достатньо для підтримки океану під крижаною оболонкою на відстані від 14 до 20 миль (від 22,5 до 32 кілометрів). ) товстий.

Це відкриття може бути корисним для майбутніх космічних кораблів, які вивчають океанські світи в нашій Сонячній системі, але це також показує, що Мімас та інші супутники Сатурна, можливо, заслуговують подальшого спостереження. Майбутні космічні кораблі можуть підтвердити, що Мімас дійсно є одним з цих внутрішніх водних світів океану.

"Оцінка статусу Мімаса як океанічного Місяця дозволить порівняти моделі його формування та еволюції", — сказав Роден.

"Це допоможе нам краще зрозуміти кільця Сатурна та супутники середнього розміру, а також поширеність потенційно життєздатних морських супутників, особливо на Урані. Мімас – приваблива мета для подальших досліджень".