З початку війни Росії проти України поранених російських військових доставляють в лікарні Мозиря і Гомеля, також польовий госпіталь розгорнули в наровле.

За інформацією одного зі співрозмовників DW, багато поранених надходить в Мозир. Часто - "без рук, ніг, вух, очей", пише Хвиля.

Деяких військових привозять з медсанбатів з порушенням термінів евакуації, вже з гангренами: "якби солдатів доставляли вчасно, кінцівки можна було б врятувати".

Джерела DW розповідають, що деякі з пацієнтів, які надходили до них, провели без їжі до п'яти діб, дезорієнтовані, не уявляють, де знаходяться, просять зателефонувати батькам. "Є пацієнти 2003 року народження, з бідних регіонів Росії. По суті, діти. І такі ж жертви", - говорить один зі співрозмовників.

Ще одне джерело-безпосередньо з медициною він не пов'язаний, але добре знайомий з ситуацією - підтвердив, що в одній з лікарень Гомельської області "операційні працюють нон-стоп", тільки за ніч можуть бути прооперовані до 50 осіб. Серед них-і місцеві жителі з "цивільними" захворюваннями, і російські військові. Одна з частих хірургічних маніпуляцій - ампутація кінцівок. "Лікарня заповнена", - розповідає співрозмовник і просить приховати дані про місцезнаходження клініки.

Кілька джерел повідомляють, що в Білорусь привозять не тільки поранених, а й убитих солдатів. Але оцінити масштаб, про яку кількість загиблих йдеться, у жодного зі співрозмовників можливості немає.

Багато лікарів, з якими зв'язувалася DW, відмовилися говорити на тему надання медичної допомоги російським військовим. За словами двох співрозмовників, з них взяли підписку про нерозголошення інформації.

У Фонді медичної солідарності відзначають, що в даний момент лікарні в Гомелі і Мозирі стали "практично режимними об'єктами". "Все дуже жорстко контролюється, прямо в лікарнях чергують співробітники КДБ або ФСБ, всі будівлі під охороною, - заявляють у фонді. - З лікарень прибрали багатьох лікарів, які теоретично могли б щось розповісти. Замість них привезли працювати росіян".

У фонді розповідають, що в перший тиждень війни їм зрідка надходили дані про кількість поранених або характер їх травм. Після цього почалися перевірки і звільнення. "Тепер багато лікарів і персонал бояться підняти голови, ні з ким не спілкуються", - кажуть у Фонді медичної солідарності.

"В принципі, потік вантажів - 200 і вантажів-300 нескінченний, лікарні заповнені, всіх, кого можуть, вантажать в потяги і відправляють в Росію", - додає представник Фонду.

DW не відомо про те, щоб лікарів з Мінська, в тому числі з військового госпіталю, відправляли у відрядження в Гомель, Мозир або Наровлю. Ті цивільні лікарі, з якими ми зв'язалися, до такої перспективи ставляться категорично: "нікуди не поїду. А якщо запропонують, відправлю на три букви. Є цілий Військово-медичний факультет, який готує військових лікарів. Нехай їх приваблюють".

Міністерство охорони Здоров'я Білорусі жодного разу не коментувало факти надання медичної допомоги російським військовим. У телеграм-каналі МОЗ двічі з'являлися перепости з держзмі. 3 березня було опубліковано повідомлення зі спростуванням інформації, що Могилевська обласна лікарня нібито переводиться в режим госпіталю. 12 березня МОЗ поділився постом ATN News, в телесюжеті співробітники держв розповідають про ситуацію на білорусько-українському кордоні, де немає "трупів, танків і озброєних чеченців", про що нібито повідомляли західні ЗМІ.