На тлі повномасштабного вторгнення Росії в Україну Казахстан вирішив надати додатково $918 мільйонів на оборону, повідомляє The Wall Street Journal.

Сукупний військовий бюджет країни ($1,7 млрд минулого року) збільшиться майже в 1,5 раза. Частину коштів планують витратити на БПЛА Bayraktar TB2, які збиратимуть у Казахстані на спільному з Туреччиною підприємстві.

Казахстан не хоче стати наступним у переліку геополітичних амбіцій Кремля, а тому, окрім посилення власної армії, розширює співпрацю з Китаєм та НАТО. Схоже, влада країни зробила уроки з опору України і прийняла рішення терміново реформувати армію.

Тим більше, експерти неодноразово попереджали, що Кремль може застосувати "донбаський сценарій" на північ Казахстану, який називають козацькими землями. Тут більшість населення російськомовна, а депутат Держдуми В'ячеслав Ніконов кілька років тому вже говорив, що ця частина країни була "подарунком" казахам від СРСР та Росії.

Як показує практика, Кремль любить забирати "подарунки" найпідлішими та нелюдськими способами. На рубежі століть нацбол Едуард Лимонов вже намагався "розхитати" ситуацію на півночі Казахстану, проте ці спроби швидко припинили.

До цього, 1999 року, співробітники Державного комітету національної безпеки Казахстану затримали 22 особи, які "готували захоплення місцевої адміністрації та повстання" з метою створення республіки "Руська земля". Ватажком сепаратистів був росіянин Віктор Казимирчук.

На допиті він заявив, що зважився на організацію перевороту, оскільки його "душа неспокійна за російські Казахстани". З 2014 року Кремль вирішив використати цей сценарій в Україні. Спочатку у Криму організували плебісцит, а потім анексували територію. Після цього окупанти прийшли на Донбас, щоб "захистити" російськомовне населення.