Самець гамбійського хом'якового щура на прізвисько Магава вийшов на заслужену пенсію: звір пропрацював сапером п'ять років і за цей час допоміг знешкодити 71 міну і 38 снарядів, що не розірвалися, на території Камбоджі.

Магава справлявся із завданнями настільки добре, що став першим щуром, якому вручили золоту медаль. Тепер же пенсіонера чекають відпочинок, спокій і гори бананів з арахісом.

Щур-сапер
Щур-сапер

Своїми лапками Магава усував наслідки громадянської війни, яка тривала в Камбоджі з 1967 по 1975 рік. За весь час на них підірвалися понад 40 тисяч осіб.

Уникнути подальших втрат допомогла Бельгійська організація APOPO. Її дослідники придумали залучати до розмінування щурів — тварин з хорошим нюхом і малою вагою, на який не реагують міни. За останні 20 років в таборі APOPO в Танзанії підготували майже тисячу гризунів-саперів. Одним з них і виявився Магава.

Щур-сапер
Щур-сапер

Гризуна вчили працювати з самого дитинства. Через роки тренувань він міг визначати вибухові речовини по запаху і давати людині відповідний сигнал. На те, щоб обшукати територію розміром з тенісний корт, у Магави йшло 30 хвилин — людині з металошукачем знадобилося б на це до чотирьох днів.

Нагороду Магаві вручили минулого року - це медаль Марії Дікін, аналог Хреста Вікторії, яку вручають за героїзм у бойовій обстановці. До нього подібні премії вручали собакам, голубам, коням і одному коту.

Магаву вирішили відправити на пенсію, так як йому вже сім років — це при тому, що інші гамбійські хом'якові щури рідко доживають до восьми-дев'яти. Вік відбився на гризуні: Магава став млявим і повільним, він часто спить.

У команді, втім, пишаються заслугами соратника: його називають героєм, який врятував безліч життів.

Поля Камбоджі все ще повні мін і снарядів, тому справа Магави не стоїть: нещодавно в країну доставили ще 20 молодиків. Самого ж гризуна відправлять назад в розплідник, а перед від'їздом йому влаштують вечірку.