Оскільки продовжує накопичуватися інформація про зв'язок між поганим або недостатнім сном і ризиком ожиріння і порушень обміну речовин, група дослідників в США визнала доцільним вивчити зворотну сторону цього завдання, пише New Atlas.

Вчені виявили, що збільшення тривалості нічного сну у людей з надмірною вагою може призвести до значного зниження щоденного споживання калорій, настільки, що це може привести до значної втрати ваги, якщо цей розклад зберегти протягом тривалого часу.

Зростаючий список досліджень проливає світло на те, як недосипання або нерегулярний сон може призвести до збільшення ваги у людей, ілюструючи. Адже це може привести до метаболічних змін на тканинному рівні і викликати метаболічну дисфункцію.

Дослідження, проведене в жовтні минулого року, також показало, як додаткова година сну для новонароджених може допомогти знизити ризик ожиріння в перші місяці життя.

"За минулі роки ми та інші вчені показали, що обмеження сну впливає на регуляцію апетиту, що призводить до збільшення споживання їжі і, таким чином, піддає вас ризику збільшення ваги з плином часу", — сказала провідний дослідник Есра Тасалі з Чиказького медичного університету.

У дослідженні також взяли участь дослідники з Університету Вісконсін-Медісон, і це питання було вивчено в ході рандомізованого клінічного дослідження за участю 80 дорослих.

Ці суб'єкти мали надмірну вагу і зазвичай мали коротку тривалість сну, менше 6,5 годин на добу, що є визнаним фактором ризику ожиріння. Ідея полягала в тому, щоб з'ясувати, чи може збільшення тривалості сну знизити цей ризик, при цьому випробовувані брали участь в чотиритижневому дослідженні, перші два тижні якого використовувалися для збору вихідної інформації про сон і споживанні калорій.

Потім випробуваним випадковим чином призначили консультацію з гігієни сну, що збільшило тривалість їх сну в середньому на 1,2 години за ніч, в той час як деяких змусили продовжувати свій звичайний сон, щоб вони виступали в якості контрольної групи.

Це тривало більше двох тижнів, протягом яких всі випробовувані спали в своїх ліжках, відстежували сон за допомогою носяться пристроїв і були змушені продовжувати свій звичайний спосіб життя і дієти.

"Більшість інших досліджень з цієї теми в лабораторіях недовговічні, протягом пари днів, і споживання їжі вимірюється тим, скільки учасники споживають із запропонованої дієти. У нашому дослідженні ми тільки маніпулювали сном і змушували учасників їсти все, що вони хотіли, без реєстрації їжі або чого-небудь ще, щоб самостійно відстежувати своє харчування", — сказав Тасалі.

Вчені використовували так званий метод "води з подвійною міткою", щоб точно відстежувати витрату енергії випробуваними. Цей метод був вперше застосований в 1980-х роках і включає питну воду, в якій молекули кисню і водню замінені стабільними ізотопами, які можна легко простежити в міру їх вимивання з організму, що дозволяє вимірювати кожну спалену калорію.

"Це вважається золотим стандартом для об'єктивного вимірювання щоденної витрати енергії в нелабораторних, реальних умовах, і це змінило спосіб вивчення людського ожиріння", — сказав старший автор Дейл Шоллер.

Додаткові 1,2 години сну в середньому призвели до значного зниження споживання їжі серед випробовуваних, причому деякі з них споживали на 500 калорій менше в день. У середньому втручання призвело до середнього скорочення споживаних калорій на 270 і призвело до дефіциту калорій серед учасників, хоча і протягом короткого періоду часу.

"Це не було дослідженням втрати ваги. Але навіть всього за два тижні ми отримали кількісні дані, що свідчать про зниження споживання калорій і негативному енергетичному балансі — споживання калорій менше, ніж спалювані калорії. Якщо здорові звички сну будуть зберігатися протягом більш тривалого часу, це з часом призведе до клінічно значущої втрати ваги. Багато людей наполегливо працюють, щоб знайти способи зменшити споживання калорій, щоб схуднути-ну, просто більше сплячи, ви можете істотно зменшити його", - сказав Тасалі.