20 вересня – Созонта і Луки. Созонт – юний пастух з Кілікії – жив наприкінці III століття. Промови його подобалися людям, багато з них прийняли хрещення. Одного разу Созонт задрімав під могутнім дубом біля чистого джерела. І було йому видіння, що місце це прославилося чудесами та зціленнями. Залишивши овець іншому пастуху, він відправився в язичницьке капище, де відламав від золотого ідола руку, розтрощив її на друзки та роздав жебракам. Не бажаючи, щоб хтось постраждав за нього, він відправився до правителя Максиміана. Після довгих мук Созонт віддав свою душу Господу, біля гробу його відбулося багато чудес, а джерело, де йому було видіння, стало цілющим.

У цей день вшановується пам'ять мученика Созонта та преподобного Луки.

Окрім цього 20 вересня починався продаж цибулі. Казали: “Цибуля – від семи недуг”. Вважалося, що вона є одним з тих продуктів, які допомагають боротися з різноманітними недугами. 20 вересня хотіли закінчити збирання цибулі, заготовити запаси на зиму, а решту продати. Вважалося, що до цього дня цибулю нового врожаю їсти не можна, інакше вона посохне.

Також саме цього дня в давнину розпочиналися гуляння парубків, адже вони закінчували роботу і їм давався час на відпочинок перед службою. Хлопці одягали святковий одяг і ходили в гості, влаштовували жартівливі бійки, брали участь в іграх.

20 вересня: традиції та звичаї дня

Цього дня прибирали бджіл і повсюдно збирали цибулю. Прибирання овочів тривало протягом тижня. З цього дня починали не тільки прибирати цибулю, але і торгувати нею.

В одних місцях на луковому тижні спалювати лушпиння цибулі заборонялося. Вважалося, що якщо порушити заборону, то цибулини почнуть гнити.

Цибуля не тільки займала важливе місце в харчуванні наших предків, здавна були добре відомі її цілющі властивості: "Цибуля та баня все правлять"; "Цибуля від сімох хвороб лікує"

У старовинних лікарських порадниках-травниках писалося, що під час епідемії в кімнатах потрібно розвісити зв’язки цибулин. Від цього ніяка зараза в будинок не проникне, та й повітря стане чистішим. А ось під час падежу худоби на нитку нанизували цибулини та головки часнику, і прив’язували на шию домашнім улюбленцем, щоб вони не заразилися.

Застосовувався овоч також і в магії. Його використовували при наведенні та зняття деяких видів порчі, виготовленні оберегів, для лікування безсоння і захисту від нічних кошмарів. Наприклад, щоб поліпшити сон, рекомендується вирощувати цибулю і часник прямо у спальні.

Прикмети та повір'я

  • Багато лушпиння на цибулі – зима буде суворою.
  • Якщо людина народилася 20 вересня, то вона буде прекрасним лікарем. У якості талісмана їй рекомендують носити геліотроп і бурштин.
  • Якщо хоча б одну цибулину спечете раніше, ніж вся цибуля буде зібрана з городу – прикмета, що урожай буде поганим.
  • Заборонено підраховувати заготовлення на зиму;
  • Луків день — не найкращий період для сватання та весіль;
  • Не можна згадувати померлих, називаючи на ім'я;
  • Заборонено хвалитися своїм здоров’ям;
  • Не варто ставити взуття на стіл або стілець;
  • Дуже погана прикмета на Луків день — дарувати дівчаткам ляльку — до безпліддя;
  • Не можна шкодувати про втрати.

Що варто робити в Луків день

День Луки в народі вважався сумним святом – він знаменував кінець “бабиного літа”, крім того, жінки в цей день від цибулі плачуть, коли починають чистити для будь-яких солінь.

Дівчата, заплітаючи цибулю в коси, як завжди, ворожили. Просили святого Луку, щоб дав він їм такі ж золотаві та тугі коси, які вони з лука в’яжуть і які б іноді не тьмяніли та завжди хлопців приваблювали. А святий Лука спеціально сльози на дівчат насилав – для їх же користі. Селяни говорили так: “наплачешся над цибулею – легше з часткою дівочої розлучатися, заміж виходити”. Адже починалася весільна пора.

Дівчата на Луку заплітали з цибулі коси й підвішували їх до стелі, так вона зберігалась всю зиму.

Мили волосся відваром лушпиння цибулі, від чого вони ставали сильними та блискучими. Люди також вірили, що якщо нанизати цибулю на нитку і повісити його на шию коровам і коням, то цим можна запобігти падіж худоби.