У Закарпатті в цьому році зібрали щедрий урожай слив. Тому жителі Закарпаття поспішають перетворити сливи в щось зовсім унікальне - леквар, пише "Депо".

Леквар, або леквару - це традиційне закарпатське сливове повидло. Воно дуже густе, його приготування - то ще розвага, тому що для отримання леквару сливи треба мало не цілу добу варити (порівняйте зі звичайним компотом). Леквар варять в мідних котлах або тазиках на відкритому вогні до темно-синього, майже чорного кольору.

Сливовий леквар не має аналогів у світі. Він не тільки смачний, але і корисний - вважається, що його поїдання цілюще позначається на здоров'я: наприклад, підвищує імунітет і підтримує організм, особливо в зимовий період, допомагає при застудах і при хворобах, пов'язаних з травленням. Та що там казати, якщо леквар в Закарпатті навіть немовлятам дають - а це багато значить.

Для варіння леквару збирається вся родина
Для варіння леквару збирається вся родина

"Для варіння леквару збирається вся родина. Господар в саду вириває яму, готує дрова для багаття, встановлює величезний котел. Очистити плоди від кісточок - справа жіночих рук. Чоловіки засипають очищені від кісточок відібрані сливи в котел, заливають водою, розпалюють багаття і починається ... закипілої сливову масу треба безперервно помішувати спеціальним дерев'яним інструментом, схожим на весло. Заважають безперервно (щоб не пригоріла), до повного загустіння маси. Цей процес, в залежності від кількості слив, може займати 7-8 годин, а може і всі 25-30", - пише видання.

100 кілограмів слив дає 50 літрів леквару
100 кілограмів слив дає 50 літрів леквару

100 кілограмів слив дає 50 літрів леквару. Готується він без цукру (знову-таки, порівняйте з компотом!). Вважається, що якщо леквар настільки густий, що вивалюється з перевернутої ложки - значить вже готовий. Зберігається він довго - 2-3 роки в склі та до 10 років в глиняному посуді. Застосовується він багато де - з ним готують калачі, вареники, тістечка та пиріжки. Найсмачніші - сливові кнедлики.А з невикористаного торішнього леквару можна зробити слив'янку (самогон). Втім, хто б сумнівався.

Леквар
Леквар

"У "допандемійні"часи в честь леквару щорічно в селі Геча Берегівського району проводили фестиваль. Під час масового свята можна було побачити, як зі слив народжується вже легендарне блюдо і навіть приєднатися до леквароваренію. Хочеться вірити, що традиція проведення фестивалю повернеться, адже це один з найцікавіших гастрономічних івентів в області, і абсолютно точно, один з найсмачніших", - зазначає видання.

Для багатьох закарпатських сімей приготування - це цілий ритуал, до якого ретельно готуються. Варення леквару - це приємна суєта великої родини, це особливий запах і особливий смак. Звичайно ж, ще й незабутні враження і довгі спогади.