Фахівці спростували найпопулярніші міфи про здоров'я людини. Вони стосуються реакції на хворобливі стани та багато років люди завдають собі шкоди сліпою вірою в ці міфи.

Як варто реагувати на болі в спині, чи потрібно приймати мультивітаміни та чому при ГРЗ не допомагають антибіотики, розповіли в журналі "Формула здоров'я".

Міф 1. При болю в спині потрібно менше рухатися.

Медики рекомендують при болях в спині більше рухатися і менше лежати. Гострий біль в попереку абсолютно не знімається постільним режимом. Дослідження доводять, що абсолютний спокій при таких болях може погіршити ситуацію, оскільки кровопостачання і робота м'язів в положенні лежачи порушується. Мова не про активні заняття спортом, але і в ліжко укладатися не варто. Якщо подібний біль не проходить довго, то лікар цілком резонно рекомендує помірні фізичні навантаження.

Міф 2. Головні болі не можна запобігти.

Часті головні болі та препарати від них можуть привести до головного болю, який викликається саме ліками. Якщо звичайні засоби не допомагають, то кваліфіковані лікарі радять препарати для профілактики. Є різноманітні ліки, які можуть заздалегідь знизити сильні болі при напрузі, мігрені, кластерних болях. Підібрати лікування може тільки лікар, і такі препарати застосовують в малих дозах.

Міф 3. При ГРЗ допомагають антибіотики та вітамін С.

На жаль, але ні. Ці медикаменти абсолютно не допомагають в лікуванні простудних захворювань. І запобігти ГРЗ за допомогою завищених доз вітаміну С також неможливо. Найоптимальніше - це мити руки, підтримувати імунітет в нормі та вести здоровий спосіб життя. Під час хвороби допомогти можуть тільки засоби, що знімають симптоми, а прискорити процес одужання вони не зможуть. Антибіотики при вірусах дуже шкідливі, рівносильно, як і більшість противірусних препаратів. Антибіотики впливають тільки на бактерії й приймати їх без призначення лікаря не рекомендується. У них багато побічних ефектів. Рішенням буде пити більше рідини, взяти лікарняний, відпочити та дати можливість організму самостійно впоратися з хворобою.

Міф 4. Мультивітаміни підвищать імунітет і допоможуть стати здоровішими.

Експерти стверджують, що гіповітаміноз (гостра нестача вітамінів) - досить рідкісне явище, але при цьому кожне міжсезоння безліч людей починає налягати на мультивітаміни, щоб підтримати організм. Насправді потрібно просто збалансовано харчуватися, вживати фрукти й овочі та не зловживати алкоголем і курінням. Додаткові вітаміни можна приймати вагітним, годуючим, немовлятам, жінкам в пост менопаузі та людям, які живуть в північних широтах (їм необхідний додатково вітамін D).

Міф 5. Засмага в помірних дозах корисна для здоров'я.

На жаль, будь-який загар, в тому числі й в солярії, підвищує ризик розвитку раку шкіри. А ультрафіолетове випромінювання руйнує ДНК шкіри. У деяких країнах солярії категорично заборонені або доступ до них є в обмежених груп населення. Ультрафіолетове випромінювання небезпечно навіть в невеликих дозах і визнано канцерогеном.

Звичайний загар не захищає від сонячних опіків, сприяє ранньому старінню шкіри та може стати причиною серйозних запалень – кератиту, кон'юнктивіту, катаракти й меланоми очей.

Міф 6. Дорослим людям не потрібні щеплення.

Вакцинуватися від небезпечних захворювань необхідно протягом усього життя, а не тільки в дитинстві. У більшості вакцин є термін дії й з віком вони просто перестають захищати організм людини. Є специфічні вакцини - для літніх в групі ризику, для людей певних професій, від сезонних захворювань, від захворювань в тому регіоні, який ви збираєтеся відвідати. Є спеціальні щеплення для майбутніх мам, які потрібно зробити під час підготовки до вагітності.

Міф 7. Червоні продукти є більшим алергеном, ніж інші.

На жаль - ні. Алергени абсолютно не залежать від кольору продуктів. Як показують світові дослідження, найбільшими алергенами вважаються: молоко, яйця, риба, горіхи, пшениця.