СВЧ-піч-один з найпоширеніших побутових електроприладів, щільно увійшли в життя домогосподарок у другій половині XX століття. Напевно багато хто помічав, що часом при розігріві супу, посуд виявляється набагато гаряче їжі.

Чому в мікрохвильовці більше гріється тарілка, а не суп?Чому, з наукової точки зору, так відбувається і, як посудомийна машина може вплинути на роботу мікрохвильовки?

Як мікрохвильовка розігріває їжу?Прилад розрахований на прискорення дипольних молекул в їжі. Дипольна молекула-частинка, у якій на одному кінці позитивний заряд, а на іншому – негативний.

мікрохвильова піч
мікрохвильова піч

Вода-класичний диполь. Її молекула має яскраво виражену полярність. До того ж вода міститься практично в кожному продукті.

Якщо створити навколо такої частинки електричне поле, то вона вишикується по силових лініях – «плюсом» в одному напрямку, «мінусом» в іншому. Якщо поле раптом змінить полярність, вона очікувано піде за його вектором, також змінивши своє положення.

Частота коливань мікрохвиль, з якою працює кухонний прилад, досягає 2450 МГц, де один герц – це одне коливання, що здійснюється за секунду. Таке коливання змушує електричне поле двічі поміняти своє положення - з плюса на мінус і назад у вихідне положення.

2450 МГц змушують електричне поле змінювати свою полярність 4,900,000,000 разів за секунду! Дипольні молекули води всередині мікрохвильовки крутяться з неймовірною швидкістю, створюючи тертя і необхідне нам тепло.

Чому в мікрохвильовці більше гріється тарілка, а не суп? Мікрохвилі даної частоти проникають вглиб їжі від 1 до 3 см.це означає, що розігрівається тільки поверхню їжі. Всередину тепло проникає за рахунок теплопровідності.

Чим більше молекул води в їжі, тим довше вона буде розігріватися, це пояснюється кількістю дипольних частинок, які потрібно змусити рухатися. Наприклад, стакан чаю буде розігріватися довше, ніж рівна за обсягом сосиска.

мікрохвильова піч
мікрохвильова піч

Чому тарілка гарячіша за суп? Посуд з кераміки містить дипольні молекули. У порівнянні з супом, їх кількість дуже мало, а значить, розігріваються вони швидше.

Насправді, весь посуд з часом покривається мікротріщинами. У ці мікротріщини просочується волога.

Цікаво, що посудомийна машина значно прискорює процес старіння посуду. Відбувається це за рахунок шокової зміни температури, яка провокує появу нових тріщин. Ефект парової лазні всередині прискорює процес просочування в них вологи.

В цілому, щоб суп розігрівався рівномірно, а тарілка менше обпалювала руки, краще використовувати товстостінний скляний посуд, а суп періодично помішувати.