Свято Покрови Пресвятої Богородиці пов'язане із зустріччю осені та зими

Покров Пресвятої Богородиці віруючі православного сповідання відсвяткують 14 жовтня. Цей день є неперехідним великим православним святом, який в народі пов'язаний із зустріччю осені та зими. У цей особливий день існує безліч прикмет, заборон і традицій, про які важливо знати і пам'ятати.

З чим пов'язане свято Покрови, і як правильно провести цей день - читайте в нашому матеріалі.

З чим пов'язане свято Покрови

Свято Покрови Пресвятої Богородиці
Свято Покрови Пресвятої Богородиці

Покров не входить в число двунадесятих свят, бо присвячений подіям, які відбулися не в роки життя Божої Матері. В основі свята Покрови лежать події, що трапилися в Константинополі на початку десятого століття.

Коли в черговий раз на Візантію здійснили набіг племена варварів, жителі міста почали шукати порятунку у Влахернському храмі, в якому зберігалися риза Богоматері і її головний покрив, і молилися.

Переказ свідчить, що в цю ніч відбулося явище Пресвятої Богородиці, яка в оточенні святих йшла по повітрю. Поруч з нею були пророк Іоанн Предтеча та апостол Іоанн Богослов. Закінчивши молитися Богородиця зняла з голови омофор (покров, покривало) і розкрила його над людьми. Чудовий покрив захистив місто, в цю мить піднялася буря, яка розмітала кораблі загарбників.

У народі цей день пов'язують з моментом зустрічі осені та зими й настанням перших холодів. В цей час зазвичай з'являвся перший іній, а з дерев опадало все листя. Але зараз клімат змінився, і значення прийме свята стало швидше номінальним.

Традиції та обряди 14 жовтня

Традиції та обряди на Покров Пресвятої Богородиці
Традиції та обряди на Покров Пресвятої Богородиці

З Покровом завершувалися всі сільськогосподарські роботи, люди готувалися до зими, влаштовували галасливі народні гуляння та ярмарки. Порядок в будинках наводили напередодні, бо 14-го працювати не можна.

Особливу увагу приділяли розпалюванню печі. Вважалося, що якщо на покрив потопити піч яблунею, то всю зиму в будинку буде тепло. Гілочками яблуні й вишні обкурювали будинок для добробуту та удачі.

Також На Покрову пекли млинці, і обносили ними кути, щоб задобрити домовика. Увечері влаштовували застілля і гуляння. У цей день теж потрібно робити дари бідним і сиротам.

З Покрови починалася пора весіль. Дівчата, які мріяли вискочити заміж, йшли до церкви та ставили святкову свічку біля ікони Покрови Пресвятої Богородиці. Вважалося, хто першою це зробить, той і раніше заміж вийде, а молитва допоможе щастя в майбутньому Союзі.

Звичайно ж в цей день заведено звертатися з молитвою до Богородиці та просити у неї міцного здоров'я, допомоги, підтримки та захисту, а також допомоги в сімейному житті й, звичайно ж, в любові. Якщо це робити, протягом усього року Богородиця оберігає людину, яка у неї в цей день просить допомоги, покриваючи її своїм покровом.

Що не можна робити у свято Покрови Пресвятої Богородиці

Як і в будь-який великий релігійне свято в цей день не можна працювати по дому та господарству. Навіть готувати щось серйозне в цей день забороняється.

Строго заборонено лаятися, лихословити, вживати спиртне, позичати гроші та просити в борг.

Також не можна відмовляти в цей день сватам. За повір'ям до дівчини, яка відмовила сватам, ще три роки не прийдуть свататися.

У цей день краще не митися і не стригти нігті, потрібно зробити це заздалегідь.

Прикмети свята Покрови Пресвятої Богородиці

Прикмети свята Покрови Пресвятої Богородиці
Прикмети свята Покрови Пресвятої Богородиці

  • Якщо На Покрову відлітають журавлі, то зима буде ранньою і холодною.
  • Якщо дуб і береза на Покрови скинуть все листя, то рік буде легкий, а якщо не всі - до суворої зими.
  • Звідки на Покрову вітер дме, з того боку і чекай на перші морози.
  • Якщо перший сніг до покриву випаде, то зима нескоро прийде.
  • Яка погода на Покров, такою вся зима буде.
  • Якщо дітей на покрив облити водою через сито, вони менше будуть хворіти.
  • Весело Покров проведеш - хорошого нареченого знайдеш.
  • Якщо хлопець на Покрову за дівчиною доглядає, він стане її нареченим.
  • Якщо зіграти весілля на Покров – молоді житимуть душа в душу.

Зазначимо, що в Україні Покров, 14 жовтня, є вихідним днем. Адже в середу ми також відсвяткуємо офіційне державне свято - День захисника України.