Типи клітин, через які з'являється «гусяча шкіра», відповідальні одночасно і за контроль росту волосся. З'ясували це американські біологи з Гарвардського університету спільно з колегами з Тайваню.

Вважається, що мурашки, від яких шерсть встає дибки, допомагає тваринам захиститися від холоду. Однак рефлекс притаманний усім ссавцям, включаючи позбавлених густий вовни на тілі - наприклад, людини.

Як встановили вчені, м'язи, які ініціюють утворення мурашок, з'єднують симпатичний нерв зі стовбуровими клітинами волосяного фолікула. Це означає, що кожен раз, коли утворюється «гусяча шкіра», стимулюється ріст нового волосся.

Як зазначив керівник дослідження доцент кафедри стовбурових клітин і регенеративної біології Я-Чіе Хсу, була виявлена ​​цікава двокомпонентна система, модулирующая поведінку стовбурових клітин залежно від температурного середовища.

Раніше вчені та науковці звертали увагу на це явище.

фізіологія процесу

З'являються мурашки через скорочення м'язів в районі волосяних цибулин. Вчені та лікарі називають це атавізмом, тобто пережитком минулого для тіла. Тварини за рахунок такого рефлексу захищаються від небезпеки, так як в цей момент групуються і збільшують площу тіла.

У людини в міру його еволюції необхідність в такій реакції відпала, проте періодично на рівні м'язової пам'яті вона проявляється саме в вигляді мурашок по шкірі. «Найчастіше така реакція відзначається у відповідь на якісь зовнішні подразники, а мурашки з'являються самі по собі, несподівано і не завжди вчасно», - зазначає Анна Шуляева. Найчастіше під таким подразником розуміють емоційний сплеск. Ми можемо відчути мурашки, коли приходимо в захват, задихаємося від жаху і т. Д. Крім того, подібна реакція шкіри може виявлятися на тлі переохолодження, коли ми банально замерзаємо, адже м'язи приходять у тонус і стискаються.

У нормі поява таких утворень на шкірі фіксується буквально кілька секунд і проходить самостійно без сліду. Дискомфорту зазвичай на цьому тлі у людини не відзначається.

патологічні риси

Однак зустрічаються і ситуації, коли мурашки виявляються передвісником якоїсь патології. «Якщо мурашки з'являються не у відповідь на зовнішні подразники або емоції на тлі викиду адреналіну в кров, тобто ряд патологічних причин, які призводять до їх появи. Так, наприклад, вони можуть бути у відповідь на неврологічні збої в організмі при пошкодженні нервів або нервових закінчень. У цьому випадку, природно, треба йти до невролога, вирішувати проблему і підбирати лікування. Також в числі причин можуть бути авітаміноз, поява якихось новоутворень, які здавлюють нерви. Може така ситуація відбуватися мимовільно і на тлі проблем з судинами. У такому випадку рекомендується відвідувати флеболога для детального вивчення ситуації, постановки діагнозу і призначення лікування », - каже імунолог.

Природні мурашки не супроводжуються болями. Якщо ж хворобливі почуття з'явилися, а також з'являється паралельно оніміння в кінцівках, слід звернутися до лікаря.

Є і такий прояв мурашок, як біг по тілу. У нормі вони з'явилися і зникли, а іноді є відчуття, ніби вони побігли по всій шкірі. Причин для цього багато. Так, наприклад, біг мурашок може розвиватися на тлі нестачі вітамінів, особливо якщо мова йде про групу В і С. У такій ситуації шкіра погіршує свої функції і можуть відзначатися збої.

Проблема може починатися на тлі недостатнього харчування тканин киснем, через що погіршується живлення шкіри, знижується її пружність. Проблеми з виробленням колагену також можуть викликати біг мурашок, крім того, сама шкіра буде лущитися, на ній почне проявлятися роздратування і будуть частіше відзначатися алергічні прояви. Відповідно, при появі подібних порушень варто швидше звернутися до лікаря, який скоректує харчування на користь більш вітамінізованого, а також підбере оптимальний курс готових вітамінів.

Якщо докладніше говорити про захворювання, які призводять до появи мурашок на шкірі, то тут мова може йти про ситуацію, коли мурашками називають озноб і тремор кінцівок. Такий стан розвивається через проблеми з щитовидкою, а значить, слід відвідати ендокринолога, щоб детально розібратися в проблемі і виключити її негативні наслідки для організму.