Одна з легенд свідчить, що тушонка в нашій країні з'явилася тільки в роки Другої світової війни, коли м'ясо в жерстяних банках стало поставлятися в СРСР в якості гуманітарної допомоги від американських союзників.

На ділі ж вся історія легендарної тушонки в СРСР розвивалася не зовсім так, точніше зовсім не так.

Як з'явилася знаменита тушонка
Як з'явилася знаменита тушонка

Перший консервний завод з'явився в далекому 1870 році, а звичною їжею для царських солдатів горезвісне "м'ясо в банках" стало ще за часів Першої світової війни. Але як би там не було, цікаво простежити всю історію цього знакового для більшості наших співгромадян продукту. Адже одне слово "тушонка" сьогодні викликає ностальгічні спогади у всіх.

Перші консерви, як відомо, з'явилися у Франції на початку 19 століття завдяки генію Механіка Пітера Дюрана, який придумав банки з харчової жерсті. Само собою, відмінність від сучасних зразків була разючою, адже виготовлялися ті банки вручну і мали незручну кришку.

Як з'явилася знаменита тушонка
Як з'явилася знаменита тушонка

Вже з 1826 року англійська армія включила консерви в раціон своїх солдатів, після того, як їх держава придбала патент, і виробництво консервів запрацювало на повну міць. Правда для відкриття банки солдатам тоді недостатньо було ножа-в хід йшли молоток і долото.

Царська Росія теж придивлялася до цікавого способу консервації їжі для армії. Однак протягом декількох десятиліть м'ясо в жерстяних банках не приживалося. Після серії випробувань купленого на заході продукту на ув'язнених і студентах тушонці все-таки було дано зелене світло, і в 1870 році в нашій країні з'явився перший консервний завод.

Фразою " Belle Epoque» ("Прекрасна епоха") в європейській історії — перш за все французької та бельгійської — позначають епоху останніх десятиліть 19 століття і до початку Першої світової війни. На ці ж роки припав і розквіт тушонки-до початку 20 століття консервування встигло стати традиційним способом заготівлі продуктів.

Як з'явилася знаменита тушонка
Як з'явилася знаменита тушонка

Але якщо 1914 ознаменував кінець "Прекрасної епохи", то для тушонки він став справжнім зоряним годиною. Головним замовником консервних заводів в роки війни була армія. У Петербурзі, наприклад, випускали п'ять видів консервів — рагу, кашу, м'ясо з горохом, горохову юшку і смажену яловичину (або баранину) - якими харчувалися в тому числі і солдати.

У 1915 році армії обмеженими партіями почали поставляти так звану «саморазогревающуюся тушонку». Днище банки поверталося, чим приводило в зіткнення негашене вапно з водою, і в результаті реакції виходила підігріте блюдо, причому без всякого диму, що у військових умовах було критично важливо. Цей винахід інженера Євгена Федорова після Першої світової, на жаль, було забуто, зате сильно вразило німців, до наступної війни встигли налагодити серійне виробництво.

Як з'явилася знаменита тушонка
Як з'явилася знаменита тушонка

Втім, до Другої світової пристойні запаси тушонки були створені і в СРСР, але армійські склади і бази Держрезерву, де ці запаси знаходилися, розташовувалися головним чином в західній частині СРСР і здебільшого були захоплені німцями. Решта запасів були вичерпані до 1943 року.

Після цього тушонка, яку їли радянські солдати, стала американською. За ленд-лізом-держпрограмою, за якою США передавало своїм союзникам боєприпаси, техніку, продовольство та сировину — американці постачали в СРСР тушонку та інші продукти, що давали вагомі додаткові калорії радянським солдатам.

Про повоєнний час існує одна легенда. У 1966 році у Всесоюзний НДІ консервної промисловості зайшов літній чоловік і поставив на стіл банку консервів з написом «Петропавлівський консервний завод. М'ясо тушковане. 1916 рік"» Власник цієї банки, отримав її на фронті ще під час Першої світової війни.

Як з'явилася знаменита тушонка
Як з'явилася знаменита тушонка

Проведені вченими аналіз і дегустація показали, що тушковане м'ясо відмінно збереглося, незважаючи на 50 років перебування в банку. Власне, згортати виробництво тушонки в той час ніхто і не збирався, просто в черговий раз цей продукт підтвердив свою головну властивість — стійкість до багаторічного зберігання.

У післявоєнному СРСР тушонка, як і багато іншого, була дефіцитним продуктом. Виробництво контролювалося, а продукція в першу чергу йшла на потрібні армії та інших об'єктів ВПК. Коли її термін придатності - від трьох до шести років — підходив до кінця, тушонка надходила у вільний продаж, звідки нещадно розхапувалася рядовими споживачами. Добробут сім'ї тоді нерідко визначалося наявністю в дальньому кутку шафи недоторканного запасу, що складається з згущеного молока, тушонки, шпротів і розчинної кави. Отримати ці категорії продуктів можна було або за талонами, або за спецзамовленнями для особливо привілейованих верств населення.

Як з'явилася знаменита тушонка
Як з'явилася знаменита тушонка

Після падіння СРСР одні підприємці почали розпродавати тушонку з армійських складів, інші зайнялися виробництвом і випуском нової продукції. Так як стандарти і контроль якості багато в чому виявилися сильно розмитими, то під назвами типу «тушонка Армійська» або «тушонка домашня» споживач міг виявити все що завгодно.

Як з'явилася знаменита тушонка
Як з'явилася знаменита тушонка

Навіть фраза "виготовлена за ГОСТ" не гарантує якість продукту — сам ГОСТ ніхто не відміняв, але за його недотримання виробник не несе серйозної відповідальності. Так що при виборі тушонки сьогодні варто звертати увагу на вищий сорт, повністю натуральний склад і відгуки про продукт. В іншому ж тушонка залишається незамінним продуктом в умовах, коли приготування або довге зберігання свіжого м'яса неможливо.