Пам'ятаєте, в комедії "Операція И" виконроб розповідає хулігану Федіру, як "космічні кораблі борознять Великий театр"? Монолог Михайла Пуговкіна час від часу тоне в гулі стругальної машини, яка циклює паркет.

А тим часом Шурик працює на будівництві звичайної типової багатоповерхівки. Навіщо ж в радянських квартирах робили паркетні підлоги?

Укладання паркету
Укладання паркету

Поява паркету

Підлогове покриття, яке і отримало назву "паркет", родом з середньовічної Європи. Він з'явився там ще в XIII столітті і вважався прерогативою виключно знатних будинків. Через 3 століття паркет стали класти і в Росії. "Цеглинками" з дуба, розташованими у вигляді ялинки, тоді покривали підлоги в храмах, в будинках представників вищого суспільства і в царських палацах. Щілини між брусками замазували смолою, перемішаної з вапном.

Поступово мистецтво Укладання паркету досягло в Росії таких висот, що досвідчені майстри навчилися робити справжні «килими з дерева». Малюнки підлог у палацах абсолютно гармоніювали з мальовничими стелями і стінами. Освоїли Російські паркетоукладачі та інші породи деревини. Крім дуба, вони стали використовувати ясен, бук, грушу. Однак, як і в Європі, у нас паркет теж довгий час прикрашав виключно житла знаті.

Укладання паркету
Укладання паркету

Радянський паркет

Все змінилося з приходом радянської влади. Саме тоді паркет стали застосовувати і в звичайних квартирах, призначених для проживання пересічних громадян. Особливо широко паркет використовувався при будівництві так званих сталінських будинків і перших «хрущовок», п'ятиповерхівок-лагутенок (від прізвища архітектора Віталія Лагутенко). Спочатку паркет укладали у вигляді ялинки, а потім процес спростили і для того, щоб не робити скоси на плашках, стали формувати паркет квадратами.

Крім того, для здешевлення і полегшення обробки в СРСР користувалися щитовим (або модульним) паркетом. Планки укладалися у формі того чи іншого малюнка на заводі, і на будівництво вже надходили у вигляді квадратів відносно великого розміру. Застеляти підлогу квадратними модулями було набагато швидше.

Укладання паркету
Укладання паркету

Чому не лінолеум?

Прикраса паркетом квартир простих городян тривало багато років, аж до 1980-х років. Чому ж при зведенні масового житла не користувалися лінолеумом або плитами ДВП, які набагато дешевше? Справа в тому, що виробництво цих матеріалів тоді ще було налагоджено в недостатньому обсязі. У той час як виготовлення паркету вже йшло по накатаній. Наприклад, в 1914 році в країні працювали 85 підприємств, які спеціалізувалися саме на виробництві паркету.

Крім того, той же щитовий паркет виявився відносно недорогим покриттям. Для виготовлення модулів в СРСР використовували планки маленького розміру, які, по суті, були відходами виробництва. І ці відходи йшли в справу.

І, нарешті, у зв'язку з тим, що раніше паркет укладали виключно в палацах, в радянській квартирі він був наочним доказом того, що будь-який громадянин СРСР живе не гірше якогось короля.