У числі перших завдань, які виконував Піонерський рух в СРСР, було поширення понять про гігієну серед дітей від Середньої Азії до Чукотки.

Тому заснована в 1922 році Всесоюзна піонерська організація імені Леніна включала в свій статут правила, які на сьогоднішній день здаються досить екзотичними і навіть смішними.

піонери в СРСР
піонери в СРСР

"Товариш Риков, я за руку не вітаюся!»

У 1926 році журнал «Радянське фото» опублікував знімок, на якому голова Раднаркому Олексій Риков простягає руку хлопчикові в піонерському краватці. Той посміхається, але відмовляється прийняти рукостискання.

"А.і. Риков вітається з піонером, але той твердо знає свій статут і руки не подає», — свідчив підпис під даним кадром.

У той час піонери вітали один одного і дорослих тільки піонерським салютом. Така міра була введена на тлі боротьби з рукостисканнями, яка проводилася партією на початку 1920-х.

У країні вирували епідемії тифу і холери, і відмова від рукостискань повинна була знизити кількість хворих дітей і дорослих.

"Якщо ти один - руки геть від потиску рук!"—- пародіював радянську пропаганду сатирик Віктор Ардов в оповіданні 1926 року «Гаслофікація". Володимир Маяковський же на повному серйозі проголошував: "геть рукостискання! Без рукостискань зустрічайте один одного і проводжайте!».

На думку ряду дослідників, настільки активне нав'язування правил гігієни пояснюється не тільки турботою влади про здоров'я населення.

"Процес утвердження радянської системи та її виняткова нетерпимість до чужих елементів надали фактично безмежні можливості для сортування нового/старого в категоріях чистого/брудного, небезпечного/безпечного, здорового / хворого. Дискурс про соціальну гігієну, що забезпечує оптимальну зв'язність цих категорій, у 1920-ті роки став чи не офіційною мовою радянської влади. А нав'язування гігієнічного порядку виявилося частиною або навіть способом нав'язування порядку політичного», — наголошується в одному з оглядів культуролога Тетяни Фетісової.

піонери в СРСР
піонери в СРСР

"Піонери не курять і не п'ють»

Радянські піонери в обов'язковому порядку дотримувалися і інші "гігієнічні правила". У 1923 році бюро ЦК РКСМ прийняло перелік «звичаїв», яким повинні були слідувати всі школярі. Починати ранок пропонувалося з миття рук, шиї, вух, чищення зубів і обтирання тіла.

Потім хлопчики і дівчатка повинні були займатися гімнастикою. Піонеру слід було охороняти здоров'я інших, тобто стежити за чистотою, не смітити і не плювати на підлогу. Також заборонялося тримати руки в кишенях (чому ця звичка вважалася шкідливою — не роз'яснювалося).

Піонерам багаторазово повторювали очевидні речі: потрібно мити руки перед їжею і закривати рот рукою при кашлі. В цілому членам дитячої організації належало бути "здоровими»і "витривалими". Так що в разі хвороби піонери могли сильно переживати-чи не порушують вони «заповітів Ілліча»?

За статистикою, 60% дітей в середині 1920-х страждали від недокрів'я, а 70% перенесли скарлатину, кір та інші інфекції. Крім того, за часів НЕПу багато дітей, рано починали копіювати дорослих, тому їм у відкриту говорили про небезпеку шкідливих звичок.

"Піонери не курять і не п'ють (вино і тютюн — отрута)», — свідчив дев'ятий пункт переліку піонерських правил.

піонери в СРСР
піонери в СРСР

Від гігієни - до спорту

У подальшому згадки про правила гігієни зникли з піонерських статутів. Упор у вихованні підростаючого покоління став робитися на пропаганду комуністичних цінностей. Також акцент діяльності піонерії змістився в бік занять спортом, тому ні про які колишні заборони грати у футбол (а були й такі) вже в тридцятих мови не було.

Кожна епоха Радянського Союзу породжувала специфічні піонерські норми. Наприклад, в передвоєнному 1939 році в статуті було обумовлено, що піонер зобов'язаний любити Червону Армію і бути готовий сам встати на захист Батьківщини від ворогів. А в 1967 році, коли СРСР зміцнював міжнародні зв'язки і школярі з усього світу приїжджали відпочивати в «Артек», в документ внесли фразу про те, що радянські піонери повинні дружити з «дітьми трудящих всіх країн».