Сьогодні кури - одні з найпоширеніших хребетних на Землі. Чисельність їх оцінюється більш ніж в 24 мільярди особин, вони служать головним джерелом білка в раціоні людства. А почалося все близько 7500 років тому, на півдні Китаю або в прилеглих до нього північних областях Південно-Західної Азії, де були одомашнені Банківськи джунглевої кури. До такого висновку прийшли автори нової статті, опублікованій в журналі Cell Research.

Зв'язок сучасних курей з Банківськи джунглевої (Gallus gallus) усвідомлював ще Чарльз Дарвін: ті й інші не тільки вельми схожі, але і вільно схрещуються, даючи фертильності потомство. Однак через цю близькість визначити місце і час початку їх доместикації виявилося особливо важко. Різні підвиди цих птахів живуть на просторі від Індонезії до Пакистану - і які з них стали предками домашніх, залишалося неясним.

Тому вчений з китайської Об'єднаної лабораторії генетики сільськогосподарських і природних ресурсів Цзяньлінь Хань (Jianlin Han) провів багаторічну роботу зі збору зразків ДНК у курей з різних регіонів Азії та Африки - як диких, так і містяться місцевими сільськими жителями. В цілому було отримано і секвенований понад 850 геномів, про це автори пишуть в статті, опублікованій в журналі Cell Research.

Їх порівняння показало, що сучасні домашні кури найближче до диким джунглевої куркам Gallus gallus spadiceus, що живуть в лісах на території сучасних Лаосу, М'янми, Таїланду і південно-західній частині Китаю. Судячи з відмінностей, що накопичився з тих пір в їх ДНК, поділ відбувся між 6200 і 12 800 років тому, коли, мабуть, птиці і стали одомашнювати. Згодом деякі з них скористалися з дикими курками, що жили на території Індії, і зберегли деякі деталі їх геному.

Втім, ці цифри викликають велике здивування багатьох фахівців: виходить, курей одомашнили неймовірно давно, чи не першими з тварин, і набагато раніше, ніж навіть стали вирощувати рис. Можливо, їх генетика складніша, ніж здається (таке трапляється у одомашнених видів і порід, здатних схрещуватися один з одним і з дикими родичами), і вона внесла неточності в аналіз. Робота з пошуку прабатьківщини курей ще триває.