Якщо ви відчуваєте легке нездужання від сирів з цвіллю, то при вигляді Casu marzu непритомний стан вам забезпечено. Родина сиру Касу Марцу - острів Сардинія (Sardegna). У дослівному перекладі його ім'я звучить, як «гнилий сир».

сир Касу Марцу
сир Касу Марцу

Він наповнений тисячами личинок сирної мухи. Дивно, але факт: його їдять! Багато сардинців вважають Касу Марцу відмінним делікатесом. Якщо ви все ще притомні, то давайте знайомитися з "живим" сиром.

Історія Касу Марцу - це таємниця, покрита мороком. Немає жодної дати, жодної згадки сиру в історичних документах. Але старожили Сардинії, що зберігають інформацію, яку передають з вуст в уста з покоління в покоління, стверджують, що цього продукту вже не одна сотня років.

Є версія, що касу марця з'явився на світло в результаті помилки при приготуванні пекорино. Не помітивши яйця сирної мухи, голови відправили на дозрівання, через деякий час виявили «гнилий сир». Природно, за часів, що не відрізняються великою кількістю продуктів, викинути зіпсовану партію не дозволяли не тільки совість, а й шлунок.

Найвідважніші сировари ризикнули його покуштувати і прийшли в захват від нового продукту з овечого молока. Так і почалося масове, якщо можна так сказати, виробництво Касу Марцу.

сир Касу Марцу
сир Касу Марцу

Припускають також, що приготування пекорино в домашніх умовах завжди супроводжувалося отриманням Касу Марцу, так як в літній період в селах близько 50% голів завжди дивувалися личинками сирної мухи. Тому з вагомою часткою впевненості можна сказати, що «гнилий сир» має тисячолітню історію.

Грунтуючись на правилах санітарії та гігієни, Європейський Союз заборонив виробництво і продаж касу марця. Для того щоб захистити сир, Міністерство сільського і лісового господарства Італії в 2004 році внесла його в «список традиційних італійських харчових продуктів», що складається з 4006 позицій. Цей документ дозволяє виробникам відступати від санітарних норм, оскільки продукт знаходиться на ринку вже більше 25 років.

Крім цього, в 2005 році деякі сардинські фермери спільно з співробітниками ветеринарного факультету Університету Сассарі (Sassari) розробили і реалізували розведення сирної мухи (Piophila casei) в штучному середовищі. Таким чином, виробники змогли повністю контролювати процес виготовлення і забезпечити всі санітарно-гігієнічні гарантії.

сир Касу Марцу
сир Касу Марцу

Останньою спробою затвердити свій товар була подача сардинськими сироварами заяви до Європейської комісії для присвоєння Касу Марцу статусу DOP. На сьогодні Євросоюз все ще залишається непохитним. Касу Марцу відрізняється від інших сирів Італії ще й тим, що має кілька варіантів імен: Casu frazigu, Casu becciu, Casu fattittu, Hasu muhidu, Formaggio marcio.

У 2009 році він був внесений до «Книги рекордів Гіннеса» як «найнебезпечніший сир в світі». Її автори розповідають про те, що продукт здатний викликати блювоту, болі в животі і кривавий пронос. Насправді ж немає жодного свідчення розладів шлунково-кишкового тракту, пов'язаних з вживанням Касу Марцу.

Касу Марцу відрізняє різкий аромат, що нагадує Pecorino Sardo Maturo, але набагато більш яскравий. Смак пряний, пекучий.

Сир залишає тривалий післясмак, який триває кілька годин.

сири Італії
сири Італії

Сардинці не їдять Касу Марцу, якщо личинки в ньому вже загинули, вважаючи такий продукт токсичним. Якщо сир готовий до вживання, а консистенція ще досить щільна, то його нарізають на скибочки і кладуть на сардінську коржик (pane carasau) і подають з міцним червоним вином.

М'який Касу Марцу дістають ложкою і намазують на хліб.