В епоху "відлиги" почав активно розвиватися виїзний туризм. Поїздка за кордон для простої радянської людини була, як правило, незабутньою подією в житті. Однак пускали туди далеко не всіх бажаючих.

"Руссо туристо облико морале"

У фільмі "Діамантова рука" управдом наполегливо вмовляла головного героя виступити в клубі з доповіддю»Стамбул – місто контрастів". На думку дослідників, цей епізод комедії Гайдая історично достовірний-в СРСР людина, яка повернулася із зарубіжної поїздки, на деякий час сам ставав місцевою «пам'яткою».

Круїзи на радянських лайнерах дійсно передбачали відвідування портів капіталістичних країн. Маршрути охоплювали не тільки Європу, а й африканські країни, Кубу, Індію, Японію і Південно-Східну Азію. Однак стати пасажиром було вельми складно-такі путівки «Інтуриста» розподілялися виключно через профспілки.

В першу чергу, причому на пільгових умовах, їх отримували комсомольці і комуністи, переможці соціалістичного змагання, ударники комуністичної праці, а також профспілкові активісти. Вони ж часто призначалися відповідальними особами всередині туристичних груп, як "найбільш досвідчені і політично підготовлені".

Простіше було виїхати в країни соціалістичного табору. Але і в цьому випадку формувалися організовані групи, В які входили особи, що відповідають вимогам. Необхідні документи надавалися за 3 місяці до поїздки, а з кандидатом проводилися співбесіди, в т.ч. і на предмет моральної благонадійності.

"Розгляд заяв бажаючих поїхати за кордон доручався профкомам підприємств та установ відповідно до кількості виділених ВЦРПС на галузеві ради путівок", - зазначає дослідник ігор Орлов.

кадр з фільму "Діамантова рука"
кадр з фільму "Діамантова рука"

"Косооких у нас немає"

Фактично відправка за кордон вважалася формою заохочення кращих працівників. Але при цьому, як згадує історик Олексій Попов, відбір кандидатів на поїздку проводився навіть за критерієм зовнішнього вигляду. Даний дослідник виявив в архіві офіційний документ з грифом обмеженого користування, в якому містилася рекомендація «не допускати до поїздки за кордон осіб з наявністю явно виражених зовнішніх фізичних недоліків». Очевидно, чиновники бачили в природних відхиленнях радянських людей "удар по престижу країни".

Андрій Калінін, який очолював в 1980-х року Бюро міжнародного молодіжного туризму «Супутник» Української РСР згадував про скандал, що виник через те, що в одну з молодіжних груп включили хромоногого юнака. Дізнавшись про це, якийсь партійний функціонер заявив Калініну: "В Країні Рад немає косооких юнаків і хромоногих дівчат! І бути не може!»

Так що в "Діамантовій руці" роль Семена Горбункова не міг би зіграти, наприклад, актор Савелій Крамаров, який, як відомо, страждав косоокістю.

"Тшьорт поб'єри!"

За кордон виїжджали десятки тисяч людей на рік, тому, як "Інтурист" не дбав про підтримку належного "образу радянської людини", не обходилося без ексцесів. Вже в 1956 році Молотовський обком КПРС, розбираючи підсумки закордонного круїзу, критикував туристів за надмірно часті відвідування ресторанів.

Замість придбання дозволених сувенірів радянські громадяни скуповували предмети ширвжитку "з метою спекуляції". Інші ж, як зазначалося в одній з доповідей "допускали грубі витівки по відношенню до місцевих працівників і обслуговуючого персоналу, проявляли неповагу до національних почуттів і звичаїв населення".

Траплялися і зовсім "ганебні", на думку чиновників, факти, коли учасники круїзів, цілеспрямовано відбившись від екскурсійної групи, залишалися за кордоном. Таким чином, виїзний туризм був, крім іншого, одним з каналів нелегальної еміграції.

Причиною подібних вчинків, як вважають історики, могло стати раптове розчарування туристів в радянській дійсності, що не витримує порівняння з тим, що вони побачили "на загниваючому заході".