Парламент Кіпру відмовився ратифікувати договір про вільну торгівлю між Євросоюзом і Канадою, зажадавши від Брюсселя і Канади визнати виключні права кіпріотів на назву і рецепт сиру халлумі. Відмова від ратифікації може коштувати і ЄС і Канаді мільярди євро і доларів, пише Російська служба BBC.

Уряд Республіки Кіпр у вівторок оголосило, що починає нові переговори про ратифікацію торговельної угоди ЄС-Канада (CETA). В кінці минулого тижня парламент відмовився ратифікувати угоду більшістю голосів (38 проти 17). Однією з причин відмови стала необхідність реєстрації сиру халлумі як продукт із захищеним назвою і місцем походження.

Кіпр давно домагається того, щоб острів був визнаний єдиним законним виробником сиру халлумі (або Хеллі по-турецьки). Однак, на відміну від виробників шампанського, коньяку або пармской шинки, домогтися цього їм поки не вдається. Сир з суміші овечого та козячого молока славиться щільністю і тим, що його можна обсмажувати на грилі.

Виробники халлумі в інших країнах використовують набагато дешевше коров'яче молоко, що, на думку кіпріотів, неправильно і позбавляє їх доходів: експорт халлумі приносить Кіпру близько 200 млн євро в рік. При цьому в минулому році управління інтелектуальної власності ЄС відмовило Кіпру в його вимозі закріпити за собою назву "халлумі", і в кінці року Кіпр подав на відомство в Європейський суд.

Політики і експерти, втім, вважають, що після канікул кіпрські депутати все ж проголосують за ратифікацію: правляча партія "Демократичне об'єднання" впевнена, що угода з Канадою вигідно і для Кіпру, і для всього ЄС. Крім того, Брюссель може вмовити Канаду заборонити некіпрскім виробникам продавати сир під назвою "халлумі" за допомогою рішення Спільного комітету з реалізації угоди.

Крім того, торговельна угода ЄС з Канадою вже діє в тимчасовому режимі з осені 2017 року, і для його скасування необхідна кваліфікована більшість в Європейській раді. Щоб торпедувати вільну торгівлю з Канадою, Кіпру треба буде заручитися підтримкою мінімум 16 країн ЄС, в яких живе не менше 65% населення союзу. Європейські видання вважають, що в Нідерландах і Італії також можуть виникнути проблеми з ратифікацією угоди про вільну торгівлю з Канадою.

Обсяг торгівлі між країнами Євросоюзу та Канади до пандемії становив більше 70 млрд євро на рік, і, за приблизною оцінкою Єврокомісії, договір про вільну торгівлю може додати до сумарного ВВП Євросоюзу 1,7-2,1 млрд євро. А полегшений доступ на ринок Канади принесе європейським фірмам ще сотні мільйонів євро в рік.