За словами експерта, подальшого подорожчання улюбленого продукту українців ринок не витримає, а от через дефіцит пропозиції вже наступного року злетить ціна на м'ясо свиней

За останні два місяці ціна на сало в Україні зросла на 50%. В середньому за 1 кг просять 130-150 грн, але в залежності від регіону показник може відрізнятися. Подальшого подорожчання популярного серед українців продукту не варто очікувати, а зростання ціни на сало – це лише провісник подорожчання м'яса. Про це UBR.ua розповів директор Асоціації м'ясної галузі Микола Бабенко.

За його словами, ціни на сало досягли піку і більше не будуть рости, тому що цього не витримає ринок. А саме подорожчання пов'язане з "катастрофічним падінням" поголів'я свиней. Раніше в країні налічувалося 30 млн голів, а зараз – 6 млн, з них 3,6 млн – це промисловий сектор, а 2,4 – приватний.

Ніжне і ароматне варене сало
Ніжне і ароматне варене сало

Стрімкий спад виробництва йде в домогосподарствах. У поточному році забій свиноматок в 3,2 рази перевищує показники 2020-го. У підсумку на ринку скорочується пропозиція, і виникає дефіцит, зазначив експерт.

Саме через спад у приватному секторі, який є основним постачальником сала, виникла нестача продукції. А скорочення поголів'я пов'язане з подорожчанням кормів, ціна на які з 2020 року додала 30%. Варто враховувати, що період відгодівлі сальних порід свиней триває на 3 місяці довше, ніж м'ясних. А це додаткові 3000 грн на корми.

"Це вже стає не бізнес, а благодійність", - зазначив Бабенко.

До того ж він підкреслив, що в аналогічних умовах знаходяться і свинокомплекси. Після подорожчання кормів вони пішли за сценарієм збитків. Цього року збиток сягне 1000 грн на 100 кг живої маси.

Крім того, ситуація з подорожчанням кормової бази торкнулася не тільки Україну, але і всі країни, які займаються свинарством. Вже спостерігається спад поголів'я, що призведе до дефіциту на глобальному ринку, а ціни на м'ясо зростуть. У підсумку свинина подорожчає і в Україні.

"Ціна підніметься по всьому світу. За рахунок імпорту ось цих 10% у нас відбувалося стримування зростання цін на свинину всередині країни, а коли імпорт стане дорогим, то ціна буде неконтрольовано збільшуватися", – додав глава профільної асоціації.

Також він спрогнозував, що вже з другого кварталу 2022 року свинина в Україні подорожчає на 50%. Зараз вартість м'яса становить в середньому 120 грн за 1 кг.