Всі ми знаємо, що за порядок у нашій країні відповідає у тому числі поліція, але зараз створять так звану військову поліцію.

Що це за структура і які повноваження будуть мати її представники. Про це пише Судово-юридична газета.

Поліція, фото із соцмереж
Поліція, фото із соцмереж

Так, в Україні створять військову поліцію, яка буде наділена правоохоронними функціями – для забезпечення правопорядку та військової дисципліни до Міноборони України, ЗСУ та Державної спеціальної служби транспорту.

При цьому під час проведення заходів щодо затримання осіб, підозрюваних у скоєнні злочину, а також за обставин, що загрожують життю та здоров'ю людей, вона буде наділена повноваженнями тимчасово обмежувати або забороняти рух транспорту та пішоходів на окремих ділянках вулиць та автомобільних доріг, а також зупиняти та проводити поверхневу перевірку з цією метою транспортні засоби, перевіряти у водіїв документи на право користування та управління ними.

Як зазначається, відповідні норми містить законопроект про Військову поліцію 6569-д, зареєстрований 31 травня, який Комітет ВР з питань правоохоронної діяльності 30 травня рекомендував прийняти за основу. Поки що такі повноваження має Військова служба правопорядку. Проте новим законом її буде ліквідовано протягом 3 місяців.

TЦK
TЦK

Крім того, військова поліція у невідкладних випадках, пов'язаних з порятунком життя людей та майна або з безпосереднім переслідуванням осіб, підозрюваних у скоєнні злочину, у випадках та на підставах, передбачених законом, зможе проникати у житло чи інше володіння особи з негайним повідомленням органу досудового розслідування та прокуратури. Це нові повноваження, яких Військова служба правопорядку не має.

На додаток до цього законопроект передбачає, що у разі введення військового чи надзвичайного стану, Військова поліція бере участь у:

  • боротьбі з ворожими диверсійно-розвідувальними групами на території України;
  • охорони військових об'єктів, військових містечок та їх населення, сприяння його евакуації;
  • відновлення та підтримання порядку та дисципліни у військових частинах;
  • забезпечення дотримання особливого режиму в'їзду та виїзду, а також обмеження свободи пересування осіб та руху транспортних засобів тощо. (Перелік повноважень не є вичерпним).

Також військова поліція та її уповноважені посадові особи для забезпечення виконання покладених на них завдань мають право перевіряти у військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження ними зборів, у тому числі у військовослужбовців інших військових формувань та правоохоронних органів, а на території військових частин та військових об'єктів також в інших осіб, документи, що засвідчують їхню особу, та інші документи, необхідні для з'ясування питань, що належать до компетенції Військової поліції. А також у випадках і на підставах, передбачених законом проводити особистий огляд вищевказаних осіб, огляд транспортних засобів, що перебувають при них, і вилучати документи та предмети, які є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення.

Серед іншого, ВП зможе:

  • викликати осіб для надання пояснень у справах про правопорушення, які перебувають у провадженні Військової поліції;
  • затримувати та тримати військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження ними зборів на гауптвахтах Військової поліції;
  • зупиняти для перевірки документів та з'ясування належності до Збройних сил України та Державної спеціальної служби транспорту осіб у військовій формі одягу, які мають виражені ознаки психічного розладу, алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння та створюють у зв'язку з цим реальну небезпеку для оточуючих, з негайним повідомленням або командирів (начальників) військовослужбовців для вирішення питання про їх негайний огляд у відповідних лікувальних закладах;
  • зупиняти військові транспортні засоби, у разі порушення їх водіями ПДР, за наявності ознак, що свідчать про технічну несправність транспорту або забруднення ним навколишнього середовища, або відомостей про те, що він використовується з протиправною метою або не за призначенням, з метою їх огляду та перевірки водіїв документів на право користування та керування транспортними засобами, дорожніх листів, відповідності вантажів, що перевозяться, товарно-транспортним документам тощо.

Жіноча військова форма: скрін із мережі
Жіноча військова форма: скрін із мережі

Нагадаємо, що "запакують" у намиста навіть якщо оновили дані: коли українців доставляють до ТЦК прямо з вулиці.