Україна розсекретила документи про трагедію на Чорнобильській АЕС. Про це повідомили в Службі безпеки України (СБУ), посилаючись на опубліковану книгу збірника «Чорнобильське досьє КДБ. Від будівництва до аварії ». Зокрема, зазначається, що аварії на Чорнобильській АЕС відбувалися і до квітня 1986 року, але про них нікому не повідомлялося.

«Є повідомлення про аварії, що сталися в 1986-му, транскрипт телефонних переговорів на ЧАЕС в ніч на 26 квітня, екземпляр першого повідомлення про аварію, інформація про початок розслідування і будівництві« саркофага »[над аварійним блоком станції]», - повідомив директор архіву СБУ і один з укладачів книги Андрій Когут.

За новими матеріалами можна краще зрозуміти трагедію на ЧАЕС, впевнений директор Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович. Він зазначив, що в публікації згадуються «передумови катастрофи, рапорт і матеріали, які свідчать про« маленьких аваріях », що відбувалися в Чорнобилі раніше, але прихованих.

Відзначається, що з 1971-го по 1981 рік на станції було 29 аварійних зупинок. Вісім з них сталися з вини персоналу. Крім того, СБУ оприлюднила документи про ліквідацію наслідків аварії 1986 року, і про неготовність державних органів до трагедії такого масштабу. Вказується на недолік необхідної спецодягу, спорядження та обладнання для рятувальників і те, що радіаційна обстановка була недостатньо вивченою. Згідно з розсекреченими матеріалами КДБ УРСР, навіть після трагедії 26 квітня 1986 року пульти управління АЕС деякий час ніхто не контролював.

Уточнюється, що видання, презентація якого пройшла в чорнобильській зоні відчуження з онлайн-трансляцією на сторінці УІНП, містить документи, що охоплюють період з початку 1970-х до листопада 1986 року. У книзі були представлені 229 документів. Велика частина з них публікується вперше.