У разі, якщо платник податків не зможе підтвердити походження коштів за своїми витратами, то йому доведеться заплатити 18% ПДФО.

Україна готується запровадити нову систему податкового контролю. Якщо сьогодні податківці перевіряють лише інформацію, яку їй безпосередньо надає сам платник податків або його податковий агент (роботодавець), то за "непрямим" методом контролюючі органи відстежуватимуть витрати українців.

Якщо вони будуть розходитися з офіційним заробітком громадянина, то податкова зможе запросити у нього інформацію, за які кошти були здійснені ті чи інші витрати. Якщо джерело походження коштів не буде надано, то з суми витрат, яка не підтверджена доходом, буде списано 18% податку на доходи фізосіб (ПДФО).

Механізм пояснив UBR.ua голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Він зазначив, що зазначені зміни розробляють Міністерство фінансів України. Відповідний урядовий законопроект буде направлений до парламенту.

пенсії, виплати, люди похилого віку
пенсії, виплати, люди похилого віку

Гетманцев також додав, що називати ініціативу "податком на витрати" – неправильно, так як у випадку, якщо людина підтвердить легальність витрачених коштів, то до нього ніяких додаткових питань не виникне. Також уникнути 18% податку можна в ході податкової амністії, яка буде проходити в Україні з 1 вересня 2021 року по 1 вересня 2022 року.

"Витрати обкладатися не будуть. Згідно розроблюваної норми, якщо ви не зможете пояснити джерело походження коштів на витрати, тоді до суми, яку ви не зможете пояснити, буде застосована звичайна податкова ставка – 18% ПДФО", – пояснив народний депутат.

Довести легальність витрачених коштів можна буде як доходами, отриманими за все життя, так і амністуванням, вказує Гетьманцев.

Тим часом податкова амністія передбачає можливість задекларувати активи (валютні цінності на рахунках у банках, рухоме і нерухоме майно) за зниженою ставкою – 5% для активів в Україні, і 9% – для закордонних.

Гетманцев підкреслює, що нові методи податкового контролю набудуть чинності тільки після завершення амністування і не раніше 2023 року.