На тлі протестів в Білорусі чинний президент Олександр Лукашенко відправився за підтримкою до найближчого союзника. Результатом переговорів з президентом Росії Володимиром Путіним стало не тільки публічне визнання легітимності білоруського лідера, а й домовленість про кредит на 1,5 млрд доларів.

На переговорах в Сочі Путін оголосив, що Росія надасть державний кредит Білорусі на суму 1,5 млрд доларів. Тижнем раніше фінансове співробітництво в Мінську обговорював російський прем'єр Михайло Мішустін.

Ми домовилися про те, що Росія надасть Білорусі в цей складний момент державний кредит 1,5 млрд доларів, і ми це зробимо!. Зараз, наскільки відомо, наші міністри фінансів ведуть на цей рахунок роботу на професійному рівні », - заявив Путін.

Він також висловив надію, що інформація про кредит для Білорусі позитивно відіб'ється на фінансових ринках. У відповідь Олександр Лукашенко підкреслив, що ще до виборів домовлявся з Путіним активно зайнятися питаннями економічних відносин. А деякі з них спеціально не підіймали під час візиту Мішустіна, відклавши на особисту зустріч президентів.

Ситуація з кредитом на тлі масових протестів може нагадати схожу історію 2013 року в Україні. Коли колишній президент Віктор Янукович відмовився від Угоди про асоціацію з ЄС, виникла важка ситуація в економіці. Водночас Росія висловила готовність надати кредит на 15 млрд доларів. Це надалі стало одним з каталізаторів Революції гідності та зміни влади. А з узгодженого пакета в 15 млрд доларів, Київ встиг отримати тільки 3 млрд.

Однак в Кремлі вже заявили, що виділення 1,5 млрд доларів Білорусі не можна порівнювати з «боргом» Януковича. Як і називати це рішення втручанням у внутрішні справи країни.

«Це абсолютно невірне, в корені невірне формулювання питання. Кредит... надається не президентові Лукашенку. Він надається Білорусі - наше великому союзнику, братській для нас країні », - заявив прессекретар російського президента Дмитро Пєсков.

Білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська, своєю чергою, зазначила, що цей кредит буде погашати саме Лукашенко, а не білоруський народ. Напередодні зустрічі президентів країн вона звернулася до Володимира Путіна з заявою про нелегітимність Лукашенко і попередила, що після зміни влади Мінськ перегляне всі досягнуті в Сочі домовленості.

«Дорогі росіяни! Вашими податками будуть оплачені наші побої. Ми впевнені, що ви цього не хотіли б », - заявила вона, додавши, що кредит продовжить агонію Лукашенко, але не скасує перемоги народу.

Так званий «борг Януковича» в Україні утворився теж на тлі кризи, масових протестів і підриву легітимності президента. З 2010 року між Києвом і МВФ діяла масштабна угода на понад 15 млрд доларів, але по ньому було виділено всього близько чверті коштів. Решта траншів постійно відкладалися у зв'язку з невиконанням зобов'язань, перш за все в частині введення ринкових цін на газ для населення.