Минулого місяця виповнилося 25 років з дня народження овечки Доллі, першого клонованого ссавця, і люди переконані, що клонування вже поширилося на людей.

Доллі вперше здобула популярність, коли народилася 5 липня 1996 року в Шотландії після клонування дорослої соматичної клітини з використанням процесу перенесення ядра.

Доллі була клонована британським біологом Кітом Кемпбеллом, ембріологом Яном Вілмутом та іншими членами команди Інституту Росліна, який є частиною Единбурзького університету, Шотландія.

Однак слава Доллі буде затьмарена, оскільки теоретики змови звернулися до Інтернету, вірячи, що з моменту успішного прибуття Доллі вчені почали клонувати і людей.

У процесі клонування у Доллі були три різні матері. Одна надала яйцеклітину, друга надала свою ДНК, і, нарешті, третя мати виношувала клонований ембріон до терміну.

Вона була створена за допомогою процесу, званого перенесенням ядра соматичної клітини. Процес починається з того, що ядро дорослої клітини переноситься в незапліднену розвивається яйцеклітину, у якій було видалено власне клітинне ядро. Потім гібридну клітину піддають електрошоку, тому вона ділиться і перетворюється в бластоцисту, перш ніж остаточно імплантується сурогатної матері.

Хоча Доллі не була першим ссавцем, який був клонований, вона стала такою відомою, оскільки вона була першою клонованою з дорослої клітини.

Незважаючи на успішні пологи Доллі, пізніше вона померла через прогресуюче захворювання легенів і артрит. Вона померла незадовго до свого сьомого дня народження, 14 лютого 2003 року. Однак вважалося, що хвороба не була пов'язана з тим, що вона була клоном. Все своє життя вона прожила в Інституті Росліна в Мідлотіані і зачала шість ягнят від валлійського гірського барана.

Компанія PPL Therapeutics і Міністерство сільського господарства профінансували знамените клонування овець, після чого компанія PPL Therapeutics в 2000 році клонувала п'ять поросят-самок з клітин дорослих свиней.

Згодом Доллі – не єдиний ссавець, який був клонований: свині, кішки, олені, коні, собаки, миші, дикі кози, сірі вовки і мавпи продовжують її спадщину.

Однак схоже, що клонування мавп, зокрема, породило деякі цікаві теорії змови.

Згідно з Live Science, хоча клонування людей було б «неетичним", експерти заявили, що це біологічно можливо.

Тому не дивно, що коли один користувач Reddit задав питання: "яка теорія змови, на вашу думку, вірна?", Інший користувач відповів:

Клонування людини вже було зроблено або зроблена спроба. Ми клонували вівцю на Ім'я Доллі в 1996 році, і люди не сильно відрізняються від овець по їх ранньому бластоцистному або ембріональному розвитку. Якась державна установа, ймовірно, клонувала людину і зараз спостерігає за цією людиною.

Відповідь отримала понад 6700 лайків і майже 500 відгуків. Один користувач сказав:"це може бути скрізь".

Інший сказав: "Не так давно вони публічно говорили про клонування мавп і навіть про створення генетичної Химери з ДНК людини, яку вони вбили на ранньому етапі розвитку. Так що так. Звичайно".

Третій прокоментував: "Мій найкращий друг – генетик (у мене теж є диплом). Ми обидва згодні з вами. Наука не така вже складна. З етичної точки зору, до тих пір, поки у людини нормальне виховання і за ним добре доглядають, є куди гірші речі, пов'язані з генетикою. Там теж багато бажаючих і нетерплячих учасників".

Справді, теорії користувачів не так вже й надумані. У листопаді 2018 року китайський дослідник біофізики Хе Цзянькуй прославився, заявивши, що він створив перших генетично відредагованих людських немовлят.

Генетичний експеримент Цзянькуя був розрахований на те, щоб зробити дітей несприйнятливими до ВІЛ-інфекції, А також до натуральної віспи і холери. Однак у статті 6 "керівні принципи етичних принципів дослідження стовбурових клітин людини" говориться, що, якщо людські ембріони використовуються в дослідженнях, вони не повинні розвиватися протягом 14 днів.

Народження дівчаток-близнюків спочатку було розцінено як велике наукове досягнення, перш ніж було проведено подальше вивчення того, як проходив експеримент. Подальші розслідування призвели до того, що дослідницька діяльність Цзянькуя була припинена китайською владою 29 листопада 2018 року.

Пізніше Цзянькуй був засуджений до трьох років тюремного ув'язнення за свої експерименти і оштрафований на три мільйони юанів (429 300 доларів США). Двоє його колег-дослідників також були засуджені. За даними "Сіньхуа", на момент проведення експерименту жоден з трьох не був кваліфікований для роботи в якості лікарів.