Згідно з новим дослідженням, Енцелад, таємничий Місяць Сатурна, який міг підтримувати життя, міг бути більш геологічно активним, ніж вважалося раніше.

Дослідження, опубліковане в науковому журналі "Ікар", розглядало нові зображення космічного корабля "Кассіні" НАСА і виявило, що північна півкуля Енцеладу покрита льодом.

Енцелад, таємничий Місяць Сатурна
Енцелад, таємничий Місяць Сатурна

У 2005 році Кассіні зауважив, що в південній півкулі понад 100 гейзерів вистрілювали "величезні шлейфи крижаних зерен і пари з океану, що лежить під крижаною корою", йдеться в заяві NASA. Однак нові зображення вказують на те, що це відбувається і в північній півкулі.

Завдяки світовому океану, унікальній хімії та внутрішньому теплу Енцелад став багатообіцяючим лідером у наших пошуках світів, де могло б існувати життя.

Дослідники використали вбудований візуальний та інфрачервоний картографічний спектрометр Кассіні (VIMS) для розгляду теплових сигнатур на Енцеладі та створили нову карту Місяця, щоб знайти свої результати.

"Інфрачервоне випромінювання показує нам, що поверхня південного полюса молода, що не дивно, адже ми знали про струмені, що вибухають там крижаний матеріал", - сказав співавтор дослідження Габріель Тобі, науковець VIMS з Нантського університету Франція, у заяві. "Тепер, завдяки цим інфрачервоним очам, ви можете повернутися у минуле і сказати, що один великий регіон у північній півкулі виглядає також молодим і, ймовірно, був активним не так давно, в геологічних термінах".

Вважається, що гейзери спричинили "тигрові смуги" на Місяці, вперше помічені космічним кораблем НАСА "Кассіні". Вони мають рівномірно розташовані щілини, довжиною приблизно 81 милю і 22 милі один від одного.

Енцелад, таємничий Місяць Сатурна
Енцелад, таємничий Місяць Сатурна

Незрозуміло, як сталося або коли відбулося крижане покриття, але в заяві пропонується кілька можливих пояснень. "Відновлення поверхні на півночі може бути наслідком або крижаних струменів, або більш поступового руху льоду через тріщини в корі, від підземного океану до поверхні", - йдеться в заяві НАСА JPL.

Космічний корабель "Кассіні" навмисно занурився в атмосферу Сатурна у вересні 2017 року. Його було запущено в 1997 році із загальною вартістю 3,9 мільярда доларів (2,5 мільярда доларів як витрати до запуску та 1,4 мільярда доларів після запуску). Він провів 13 років, кружляючи, вивчаючи та беручи дані про Сатурн та його супутники.

У 2017 році NASA виявило присутність водню в своїй атмосфері, що, на думку Лінди Спілкер, вченого проекту Кассіні в JPL NASA, на той час може мати значення як "потенційне джерело енергії від будь-яких мікробів".

Енцелад, таємничий Місяць Сатурна
Енцелад, таємничий Місяць Сатурна

Через рік вчені зробили вражаюче оголошення, сказавши, що знайшли на Місяці складні органічні молекули, «будівельні блоки» для життя. У 2019 році дослідники визначили, що його океану, вірогідно, 1 мільярд років, розмістивши його в найкращому місці для підтримки життя.

Енцелад - не єдиний небесний супутник Сатурна, який інтригує вчених. У червні NASA оголосило про останню місію у своїй програмі "Нові межі". Місія, відома як Стрекоза, досліджуватиме найбільший Місяць Сатурна - Титан, який потенційно може прийняти позаземне життя.