Вперше дослідники змогли довести, що міські вогні обмежують здатність нічних тварин орієнтуватися в нічному небі при природному освітленні. Замість цього вони змушені використовувати вуличні ліхтарі, неонове світло або прожектори, щоб орієнтуватися.

Результати опубліковані в Current Biology.

Деякі тварини, в тому числі перелітні птахи, тюлені і метелики, використовують світло від місяця, зірок і Чумацького Шляху для навігації в нічний час. Група дослідників з Університету Лунда в Швеції та Університету Вітватерсранда в Південній Африці тепер показала, як нічні гнойові жуки змушені шукати підказки в безпосередній близькості, коли вони більше не можуть орієнтуватися, використовуючи природне світло з нічного неба.

"Ці жуки змушені відмовитися від свого небесного компаса і замість цього орієнтуватися з використанням штучного світла", – говорить Джеймс Фостер з Вюрцбурзького університету в Німеччині, який керував дослідженням під час свого перебування в університеті Лунда.

Команда Університету Лунда раніше привертала велику увагу через своє дослідження того, як гнойові жуки орієнтуються, використовуючи Чумацький Шлях, катаючи свої кулі гною по південноафриканській савані. Нове дослідження пояснює, як світлове забруднення впливає на здатність жуків орієнтуватися відповідно до вказівок компаса в нічному небі.

Експерименти проводилися протягом декількох ночей у двох різних місцях у Південній Африці. Одне місце являло собою залите світлом місце на даху будівлі в центрі Йоганнесбурга, а інше - в сільській місцевості Лімпопо, де зірки висвітлювали темне небо. Результат був однозначним: гнойові жуки не могли користуватися своїм Небесним компасом при наявності світлового забруднення. Замість цього вони рушили до вуличних ліхтарів і освітлених будівель. Крім того, кілька людей часто рухалися до одного і того ж джерела світла в околицях. У природних умовах ці жуки прагнуть розосередитися у всіх напрямках, уникаючи один одного і тим самим уникаючи конфронтації.

"Ми вважаємо, що світлове забруднення може мати еквівалентний ефект на метеликів, змушуючи їх відмовитися від компаса і летіти до штучного світла, щоб мати хоч якісь сигнали, за якими можна орієнтуватися", – говорить Марія Даке, професор функціональної зоології в Лундський університет.

На думку дослідників, ймовірно, що тварини, що живуть на околицях міст, найбільше страждають від світлового забруднення – без зірок або вуличних ліхтарів, які б їх направляли.

"У наших експериментах ми спостерігали, як жуки, які бачили пряме світлове забруднення, поводилися неприродно, але залишалися орієнтованими. Ті, хто міг бачити тільки забруднене світлом нічне небо, але не могли бачити освітлені будівлі або вуличні ліхтарі, повністю дезорієнтувалися", - підсумовує Фостер.