Один з найбільших підрядників «Великого будівництва» – ТОВ «Група компаній Автострада» – має проблеми з Національною поліцією. І нещодавній скандал у ресторані Goodwine за участю власника «Автостради» Максима Шкіля та київського поліцейського Віталія Манасяна тут ні до чого.

Наприкінці квітня Індустріальний районний суд м.Дніпро дозволив слідчим оглянути кілька земельних ділянок у регіоні. І відібрати на них зразки піску, що йде на будівництво магістрального водопроводу «Хортиця (ДВС2) – Томаківка – Марганець».

Навіщо слідчим лізти у пісок? Поліція проводить розслідування. Стаття, за якою відкрито справу, страшно звучить. Мова про «привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в умовах воєнного стану».

Будівництво водопроводу – один із трьох найдорожчих проектів Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури з початку великої війни. Контракт на водовід «Хортиця (ДВС2) – Томаківка – Марганець» вартістю 5,3 млрд грн було підписано її «дочкою » – Службою відновлення та розвитку інфраструктури у Дніпропетровській області – з ТОВ «Група компаній Автострада» 19 липня минулого року. Цього ж дня Служба підписала ще два контракти. Один – на будівництво водопроводу «р. Інгулець – Південне водосховище» для забезпечення водою м. Кривий Ріг. Його вартість становила 5,32 млрд грн, а виконавцем було визначено одеське ТОВ «Автомагістраль-Південь» Олександра Бойка. Другий – на будівництво водопроводу Марганець – Нікополь – Покров. Цей контракт на суму 1,999 млрд грн був підписаний ще з одними одеситами – ТОВ «Ростдорбуд» Євгена Коновалова та Юрія Шумахера.

Роботи з трьох водопроводів мають бути зроблені до 2025 року. Проекти встигли подорожчати. Наприкінці квітня 2024 року Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Дніпропетровській області підписала додатковий контракт із водопроводу «р. Інгулець – Південне водосховище». Інгулець – Південне водосховище» з ТОВ „Автомагістраль-Південь“ на суму 2,358 млрд грн та з ТОВ „Група компаній Автострада“ – на 2,078 млрд грн . Відповідно до них, роботи мають бути завершені вже до 2026 року.

Усі вони є частиною урядового проекту щодо ліквідації наслідків знищення дамби Каховської ГЕС 6 червня минулого року. Роботи були терміновими, тому тендери у Prozorro на них не проводили. Чиновники лише прозвітували, що «Автомагістраль-Південь», «Група компаній Автострада» та ТОВ «Ростдорбуд» надали «найбільш економічно вигідні пропозиції».

І ось наприкінці минулого року до проекту «Автостради» дісталася поліція. Слідчі стверджують, що посадовці Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Дніпропетровській області змовилися з керівниками ТОВ «Група Компаній „Автострада“ та заволоділи бюджетними грошима. Грубо кажучи, поліцейські стверджують, що простежили, звідки на будівництво водопроводу "Автострадою" везуть пісок. Як виявилося – із Новопавлівського гранітного кар'єру (ним володіє родина Ченських із Дніпропетровської області).

Саме у піску поліція знайшла зловживання. «Встановлено, що ціна придбання піску у ПрАТ „Новопавлівський гранітний кар'єр“ становить від 68 до 115 грн за тонну. Згідно з протоколом узгодження цін до договору на будівництво магістрального водопроводу Хортиця (ДВС2) – Томаківка – Марганець, … встановлено, що ціна … становить 350,29 грн за м3”, – зазначили у Національній поліції . В одному «кубі» – приблизно 1,4 тонни піску. І 150-200 гривень на тонні не виглядають чимось надвеликим, адже пісок треба принаймні довезти до місця. "Бізнес-Телеграф" попросив "Автостраду" прокоментувати звинувачення. Відповіді наразі немає.

Дрібниця, але з урахуванням того, що на будівництво водопроводу йдуть тисячі тонн піску, може йтися про мільйони гривень. До того ж пісок не є основною складовою вартості проекту, тому цілком можливо, що слідчі можуть набрати ще якісь цікаві подробиці особливостей ціноутворення щодо цього та інших водопровідних проектів. Проте Шкіль – відома людина. Як стверджувала «Українська правда» до 2022 року , за часів Януковича він був куратором «Молодих регіонів» західного спрямування. За часів Петра Порошенка вважався близьким до тодішнього міністра інфраструктури Володимира Омеляна. А зараз, можливо, тісно спілкується із керівництвом Офісу президента. Тож ймовірніше, що справа буде закрита за відсутністю складу злочину.