Програма Президента «Велике будівництво» крокує країною семимильними кроками. А оскільки це єдиний напрямок, яке не підвладне коронакрізісу - заробляти на ньому будуть досвідчені політики. Які справлялися з цим при різних Президентів та партіях.

Починаючи з часів зведення єгипетський пірамід будівництво вимагало грамотного розподілу ресурсів. А для того, щоб ці самі ресурси не пропадали за дарма - до будь-яких будівельникам завжди приставлявся наглядач. Програма «Велике будівництво» винятком не стала: для того, щоб будівельники не крали - їх ще на етапі укладення договорів обкладають даниною у вигляді відкатів. І збирати данину довіряють людям досвідченим, які показали свою лояльність не одному Міністру і пережили не одного Президента. Так, смотрящим за будівництвом доріг в Запорізькій області призначений уродженець Донецька Валерій Омельченко.

Валерій Омельченко
Валерій Омельченко

Народний депутат України VII скликання від «Партії Регіонів». У рідній Макіївці колишній податковий інспектор відомий за звинуваченнями у рейдерському захопленні інсулінового заводу «Індар», захопленні автотранспорту (який активізувався обмін на знищений Омельченко трамвай), захопленні і монополізації аптечного бізнесу, захопленні заводу деревних плит і навіть місцевого універмагу. Крім Донецького регіону, загадкові схеми Омельченко спливали і в Криму - коли «Кримтеплокомуненерго» купувало мазут і пічне паливо в 2,5 рази дорожче ринкових цін у фірми співзасновником якої був Омельченко.

Але, часи змінюються. Крим і Донбас для Валерія Павловича не те щоб недоступні, але, напевно, занадто проблемні. Так що вибір його впав на Запорізький регіон. Тим більше, що тут вже є свої люди. І не біда, що люди виявилися «за бортом». Як показує життя - це все можна виправити. Адже вчорашні «потопельники» пустили дуже хороші коріння з величезною кількістю зв'язків. Так що настав час, коли в Запорізькій області знову з'явився Володимир Бандуров.

Народний депутат України VII від «Партії Регіонів» і VIII скликання (з перевагою в 17 голосів після перерахунку в суді). Прославився добровільно-примусовим страховим бізнесом родини в лікарнях Запорізької області. Відомий як куратор тендерів Енергоатому і Запорізькій АЕС, а так само як куратор дорожньо-будівельної тематики.

Саме дорожнє напрямок два підприємливих нардепа і вирішили воскресити. Вдалося це не відразу - довелося почекати поки главою ОДА призначать людину розуміє. Ним виявився Віталій Боговін.

Голова Запорізької облдержадміністрації з 11 червня 2020 року. Кандидат в народні депутати від партії «Слуга народу» на парламентських виборах 2019 року. Співзасновник агрохолдингу LANDFORT, який офіційно продав за ціною двох комбайновв зв'язку з призначенням на посаду голови ОДА.

І ось всі ці заповзятливі керівники - любителі цифрових (і не тільки) трансформацій об'єдналися в єдиному пориві: заробити собі грошей на безбідну старість. А, оскільки такі питання на місцевому рівні не вирішуються, направляють їх на рівні державному - розмах-то вже міжнародний. Гучна справа з арештом екс-глави Укравтодору Славоміра Новака тільки показує масштабність переділу фінансових потоків: тих, хто багато знає спишуть в утиль, а схеми відкатів нікуди не подінуться, просто ділитися тепер треба з іншими людьми. Тим більше, що програма Президента «Велике будівництво» виявилася єдиним напрямком, непідвладним карантинному кризи.

Для того щоб більш вдало побудувати схему відкатів на посаду заступника голови Держагентства автодоріг України активно просувається Андрій Івко - улюбленець Володимира Бандурова. Натомість Віталію Боговін доведеться повернути в 79 округ лояльних Бандурове голів РДА. Але схема того варто: в Запорізькій Службі автодоріг Івко вже не один раз показав свої «таланти».

Наприклад, крадіжка ПММ посадовими особами служби автомобільних доріг, по якій проводилося кримінальне провадження. Адже розтрату майже мільйона гривень, перерахованого з резервного фонду облдержадміністрації на покупку палива в 2017 році Служба так і не змогла пояснити: у них не виявилося навіть такої кількості техніки для ліквідації наслідків негоди. Як результат - кримінальне провадження, внесене в ЕРДР під №42017081020000004 за ознаками кримінального злочину, передбаченого ч.3 ст. 191 КК України (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем вчинені групою осіб за попередньою змовою). У 2019 суддя Жовтневого районного суду дала дозвіл на вилучення документів в Департаменті промисловості та інфраструктури Запорізької облдержадміністрації. Документи підтверджували і прохання про виділення коштів і навіть загадковий звіт з цілою низкою невідповідностей. Але, слідчі дії не закінчилися нічим - справа «поховали» впливові друзі Івко.

Не менш цікава наболіла для запорожців тема - будівництво мостів. Сьогодні на об'єкті демонстративно-показово копошаться турецькі підрядники під керівництвом Служби автодоріг у Запорізькій області. Це при тому, що в 2018-2019 роках та ж служба всіляко затягувала тендер щодо коригування проекту - поки не знайшлися згідливі на 20% відкат проектанти. Тим більше, що поки бюрократи гальмували процес - на мостах розбиралися і розтаскувалися металоконструкції ( «пішло» понад 118 тонн опалубки вартістю близько 8 мільйонів гривень). У 2020 році процес показового будівництва на вже завершеному прогонових будов був запущений разом зі згідливими будівельниками. Серед «правильних» підрядників помічені: ТОВ «Дорожнє будівництво« Альтком »(відкат - 15%); ТОВ «ОНУР Конструкціон Інтернешнл» (відкат - 7%); ТОВ «Автомагістраль-Південь» (відкат - 8%).

Як бачимо, дорожня тема виявилася вельми благодатною для досвідчених корупціонерів. Більш того, Омельченко, Бандуров і Івко - повністю курирували дорожню сферу в Запорізькій області з осені 2017 року. Єдине, що дратувало смотрящих - з січня 2019 року, після створення окремого Держпідприємства, вони перестали впливати на місцеві дороги області. А потім через вибори і переділу влади їм довелося піти в тінь. Але не надовго. Сьогодні, щоб не привертати зайвої уваги до появи Омельченко і Бандурова в Запорізькій області, доводиться підключати навіть керівництво Запорізької СБУ. Що, загалом, не дивно. Адже навіть таких начальників призначають по протекції політиків зі зв'язками.